PROIECT DIDACTIC
Școala
Data: 17.11. 2016
Clasa: III-A
Învățător:
Aria curriculară: Limbă și
comunicare
Disciplina: Limba și literatura
română
Unitatea de învăţare: De unde
vine toamna?
Tema lecţiei: Textul narativ;
text suport: Balada unui greier mic, de George Topârceanu
Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
Competenţe
specifice
1.2 Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări,
fenomene din universul cunoscut
Obiective
operaţionale: La
sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili:
-cognitive:
O1 – să recite corect şi expresiv un text în versuri ;
O2 – să alcătuiască enunţuri folosind cuvinte şi
expresii noi;
O3 – să formuleze întrebări şi răspunsuri cu privire la conţinutul unei
text citit;
O4 –să ordoneze momentele desfășurării acțiunii;
O5 – să completeze un text lacunar folosind cuvintele potrivite.
O6 –să îşi exprime propriile păreri cu privire la conținutul textului;
- psiho-motorii
O7-să
păstreze poziția corespunzătoare în bancă pe parcursul activității;
- afectiv-atitudinale:
O8 - să manifeste interes pentru
activitate și în scrierea corectă,
caligrafică;
Strategia didactică:
Metode şi procedee:
- conversaţia, explicația,
expunerea, exerciţiul, observarea,
ciorchinele, diamantul
Forma de organizare: frontală,
individuală.
Resurse:
- materiale: manual de limba și
literatura română – clasa a III-a, caietele elevilor, fişe de lucru, caiete de
lucru, fișe de evaluare; panou;
- umane: 15 elevi
- temporale: 50 minute
-locul de desfășurare : sala de clasă
- bibliografice:
- Curriculum Naţional
– Programe şcolare pentru clasa a III,
2013
- Cleopatra
Mihăilescu, Tudora Piţilă, Manual pentru clasa a III-a, Limba și literatura
română, partea I, Ed. Art, Bucureşti, 2014;
- Ilica Anton, Metodica predării limbii române în
învăţământul primar, Editura
„Grigore Tabacaru”, Bacău, 1999;
Desfăşurarea
activităţii
Nr.
Crt
|
Ob.
Op.
|
Etapele lecţiei/timp
|
Organizarea situaţilor de învăţare
|
Metode şi
procedee
|
Mijloace
de învăţământ
|
Forme
de
organizare
|
Forme și
instrumente
de
evaluare
|
|
Activitatea cadrului
didactic
|
Activitatea elevilor
|
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1.
|
|
Momentul organizatoric
1 min
|
Asigur condiţiile necesare desfăşurării în
bune condiţii a lecţiei cerând elevilor să-şi pregătească cele necesare, să-şi
corecteze poziţia în bancă.
|
Se pregătesc pentru începerea
lecției de limba și literatura română.
|
|
Cărțile și caietele de limba și literatura română
|
Frontală
|
Observarea
|
2.
|
O1
|
Verificarea temei
4 min.
|
Se verifică cantitativ și calitativ tema scrisă.
În timp ce verific tema elevilor,
aceștia recită poezia pe care au avut-o de memorat.
|
Elevii recită versurile poeziei.
|
Exercițiul
|
|
Frontală
|
Aprecieri verbale
|
3.
|
|
Reactualizarea
cunoștințelor
3 min.
|
Voi adresa
elevilor următoarele întrebări :
1-În ce anotimp
suntem acum copii?
2-Ce fac
vietăţile la sfârşitul toamnei?
3-Daţi exemple de
comportamente ale unor animale ce se pregătesc de iarnă!
4-Cunoaşteţi
vreun animal care preferă să cânte, decât să-şi adune de mâncare ?
5-Cine este el ?
|
Elevii răspund la întrebări.
1.toamna
2 Îşi adună
provizii pentru iarnă şi îşi pregătesc culcuşurile.
3. Veveriţa adună
alune, ursul se retrage în bârlog, vulpea în vizuină.
4. Da,
5. Greierele.
|
Conversația
|
|
Frontală
|
Aprecieri verbale
|
4.
|
|
Anunţarea temei şi a
obiectivelor
1 min
|
Anunţ tema lecţiei:
Astăzi vom continua să
înțelegem textul literar: ,,Balada unui greier mic”, scris de George
Topîrceanu. Se notează titlul lecţiei în caiete şi pe tablă.
|
Ascultă cu atenţie învățătoarea.
|
Explicația
|
|
Frontală
|
Observarea
|
5.
|
O3
O4
O2
O5
O5
O1
|
Dirijarea activităţii
20 min.
|
1.Adresez
elevilor următoarele întrebări:
- Care este titlul poeziei?
- Cine este autorul?
- Ce anotimp este prezentat în poezie?
- Cine este
personajul întâmplării
prezentate?
-De ce este necăjit
greierul?
-Ce îi
reproșează el furnicii?
-Cum este
înfățișată toamna de către
poet? Dar
greierul?
2.Solicit elevilor să recite poezia pe roluri.
3.Solicit elevilor să ordoneze
momentele întâmplării prezentate în text:
-mâhnirea greierașului
-apariția greierașului
-rugămintea greierașului
-sosirea toamnei
4.Solicit elevilor să
alcătuiască propoziţii, folosind
cuvintele/ grupurile de cuvinte:ţarini zdrenţuite,
toamnă gri, dealuri zgribulite, aripi pudrate cu brumă, glas sfârşit.
5.Completaţi:
Toamna a colorat natura ca un adevărat...
(focul, pictor, aurul, oameni)
Pomii sunt îmbrăcaţi cu haine galbene şi
ruginii ca niste... (focul, pictor, aurul, oameni)
Merele sunt roşii ca... (focul, pictor,
aurul, oameni)
Perele sunt galbene ca... (focul, pictor,
aurul, oameni)
6.
Propun completarea unui ciorchine la panou, iar
elevii îl vor completa în fișele de
lucru, având în centru:
Toamna
a venit...
-
Recitați din text versurile unde este
prezentată descrierea greieraşului.
Le explic apoi
elevilor și vom nota și la tablă că: ,,Textul în versuri care prezintă o
întâmplare la care participă personaje este un text narativ (o povestire în
versuri ca și în cazul poeziei de astăzi).
Poetul
atribuie însușiri omenești toamnei, dealurilor, ciulinilor, măceșilor,
greierului. Acestea sunt prezentate drept personaje.
|
1-Elevii răspund
la întrebările adresate de învățătoare.
2-Elevii recită versurile conform cerinței.
3.Elevii ordonează astfel momentele întâmplării:
I-sosirea toamnei
II-apariția greierașului
III-rugămintea greierașului
IV-mâhnirea greierașului
4. Elevii alcătuiesc
enunțurile solicitate.
Peste țarini zdrențuite a căzut brumă.
Toamna gri s-a așezat peste deal.
Dealurile zgribulite așteaptă iarna.
Buburuza avea aripi pudrate cu brumă.
Furnica aude glasul sfârșit al greierașului.
5.Elevii completează enunțurile cu următoarele cuvinte: pictor, aurul, focul,aurul.
6.Elevii
alcătuiesc ciorchinele cerut.
Toamna a venit:
Peste dealuri zgribulite
Peste ţarini zdrenţuite
Ploi mărunte
Frunze moarte
Blestemînd şi lăcrămînd
Stropi de tină
Guturai
-Elevul numit recită versurile solicitate.
|
Conversația
Exercițiul
ciorchinele
|
Manual
Caietele elevilor
Fișe de lucru
Fișe de lucru
|
Frontală
Frontală
Frontală
|
Aprecieri verbale
Observarea
Aprecieri verbale
Evaluare scrisă
Aprecieri verbale
|
6.
|
|
Atingerea performanței
10 min
|
Completaţi
diamantul
-2 însuşiri ale greieraşului
-3 acţiuni ale greieraşului
-O propoziţie din patru cuvinte despre
greieraş.
-Sinonim al cuvântului
|
Elevii completează
diamantul cu următoarele cuvinte:
-mic, negru
-urcă, cântă,cere
-El ridică un
picioruș.
-insectă
|
Diamantul
|
Fișe de lucru
|
Pe grupe
|
Evaluare scrisă
|
7.
|
O6
|
Evaluarea
activității
10 min.
|
Elevii primesc o fișă pe care este ilustrat un
greieraș, unde au de completat următoarele spații lacunare:
Azi la lecţia de limba română:
Am aflat.....
Deja ştiu că....
Nu am înţeles...
Mi-a plăcut...
Consider că am
lucrat de nota....
|
Elevii rezolvă fișa conform cerinței.
|
Exercițiul
|
Fișe de lucru
|
independentă
|
evaluare scrisă
evaluare în perechi
|
8.
|
|
Încheierea activității
1 min.
|
Fac aprecieri individuale şi
colective.
Anunț elevilor: Tema pentru acasă:
Desenează greieraşul după imaginaţia ta și scrie
cât mai multe însușiri omenești atribuite toamnei, furnicii, greierului.
Formulează enunțuri în care să evidențiezi
înțelesurile diferite ale cuvântului ,,coastă” (ex. 1 și 2 de la pag. 42 din
caietul de lucru).
|
Elevii ascultă aprecierile învățătoarei și își notează tema.
|
Explicația
|
Caietele de lucru
|
Frontală
|
Aprecierea verbală, colectivă şi individuală
|
FIȘĂ DE LUCRU
Balada unui greier mic, de G.
Topârceanu
1.Alcătuiți propoziţii, folosind cuvintele/ grupurile de
cuvinte:
ţarini
zdrenţuite,
.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
toamnă gri,
......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
dealuri
zgribulite,
.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
aripi
pudrate cu brumă,
......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
glas
sfârşit.
.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
2.Completaţi:
Toamna a colorat
natura ca un adevărat.............................. (focul, pictor, aurul,
oameni)
Pomii sunt îmbrăcaţi
cu haine galbene şi ruginii ca niste... .................(focul, pictor, aurul,
oameni)
Merele sunt roşii
ca... ............................................................(focul,
pictor, aurul, oameni)
Perele sunt galbene
ca... ...........................................................(focul,
pictor, aurul, oameni)
3. Completeaza ciorchinele
4.Completaţi
diamantul
-2 însuşiri ale greieraşului
-O propoziţie din patru cuvinte despre
greieraş.
-3 acţiuni ale greieraşului
-cuvânt cu același sens ca și ,,greieraș”
FIȘĂ DE EVALUARE
Balada unui greier mic, de G.
Topârceanu
Azi la lecţia de limba română:
Am aflat................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Deja ştiu că...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Nu am înţeles............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Mi-a plăcut............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Consider că am lucrat de nota...............................................................deoarece..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Multumesc pentru sugestia realizarii lectiei.
RăspundețiȘtergere