Proiect didactic - ,,Casa păpușii” după Titel Constantinescu

 

 

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Movila Miresii

Data:

Propunător: Florean Cornelia

Clasa: a III-a

Aria curriculară:Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba și literatura română

Unitatea de învăţare: De unde vine toamna?

Subiectul lecţiei:  Casa păpuşii, după Titel Constantinescu

Tipul lecţiei: predare- învăţare

 

Competenţe specifice :

 

1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil;

3.2. Formularea unui răspuns emoţional faţă de textul literar citit ;

 

Obiective operaţionale

Cognitive

O1. - să citească corect, expresiv, conştient textul din manual;

O2. să răspundă corect la întrebările adresate, referitoare la conţinutul de idei al textului

O3. –să recunoască personajele textului după replicile acestora

O4. – să precizeze semnele anotimpului toamna

afective

 O5.să manifeste interes pentru activitatea desfăşurată; 

psihomotrice :

  O 6. - să scrie lizibil şi îngrijit pe caiete şi pe tablă, în ritm propriu.

 


Strategii didactice

 

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, brainstorming, observaţia , exerciţiul, aprecierea verbală, cvintetul;

Materiale şi mijloace didactice: manualele de limba română, caietele elevilor, tabla, creta;

Forma de organizare: frontală, individuală, în echipă

 

Resurse:

 

Umane: 25 elevi

Temporale: 50 minute

Bibliografice:

-Mariana Mogoș, Limba şi literatura română, manual pentru clasa a III-a, Ed.Art Klett, 2022;

-Şerdean I.,  Metodica predării limbii române pentru învăţământul primar, E.D.P., Bucureşti, 2002

-Programa şcolară pentru clasa a III-a, Bucureşti, 2013

 

  

Scenariul didactic

 

Nr.

Crt.

Etapele activităţii/

timp

Ob.

op

 

Activitatea propunătoarei

 

Activitatea elevilor

Metode şi procedee

Mijloace didactice

Forma de

organizare

Evaluare

 

1.

Moment organizatoric

 

1 min.

 

Asigur condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii.

Înlătur alte preocupări care le-ar putea distrage atenţia elevilor în timpul lecţiei.

Elevii şi-au pregătit pentru oră: cărţile și caietele.

Conversaţia  

 

frontal

Observarea

 

 

2.

Verificarea temei

3 min.

O5

 

Se verifică tema cantitativ şi calitativ prin numirea unui elev şi solicitarea celorlalţi ca să se corecteze. Este numit un elev să citească rezolvarea temei din ziua respectivă.

Elevul numit citeşte rezolvarea temei.

 

Conversaţia  

Caietele de teme ale elevilor

 

Frontal

Aprecieri

verbale

 

autoevaluare

 

3.

Captarea şi orientarea atenţiei

 

5 min.

O4

 

O5

 

 

- În ce anotimp ne aflăm?

 

- La ce vă gândiţi când spuneţi „toamnă”?

 

 

 

 

Propunătoarea întreabă:

-Copii, printre jucăriile voastre se găsesc şi păpuşi? Obişnuiţi să vă jucaţi cu ele? În jocurile voastre, aţi construit vreodată o căsuţă a păpuşii?

-Elevii răspund: toamna.

-La cea de-a doua întrebare, vor răspunde: copaci dezgoliţi, cer plumburiu, păsări ce pleacă în ţările calde, vânt, ploi, frunze ruginii, bogăţie, culoare etc.

Răspunsurile copiilor sunt scrise pe tablă.

 

Elevii dau răspunsuri diverse, iar fetiţele confirmă că obişnuiesc să se joace încă cu păpuşile.

 

 

 

 

 

Brainstorming

 

 

 

 

 

 

 

 

 

conversaţia

 

 

 

 

 

tabla

 

 

frontal

 

Aprecieri verbale

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anunţarea temei şi a obiectivelor

 

2 min.

 

Elevii sunt anunţaţi de propunătoare că vor studia un text despre o păpuşă şi căsuţa ei.

Propunătoarea scrie titlul lecţiei pe tablă şi cere elevilor să-l noteze în caiete;

,,Casa păpuşii”, după Titel Constantinescu

-Vor face cunoştinţă cu textul, vor descoperi cuvintele noi şi vor recunoaşte personajele şi replicile lor.

- Dacă vor fi atenţi, elevii, la sfârşitul lecţiei, vor şti să povestească textul.

 

Elevii sunt atenţi şi interesaţi de activitatea anunţată de propunătoare.

 

 

 

Elevii îşi notează în caiete titlul şi autorul textului ce urmează a fi studiat.

 

 

 

Explicaţia

 

 

 

 

caietele elevilor

 

 

 

 

frontală

 

 

 

 

 

Observarea

 

 

5.

 

 

Reactualizarea cunoştinţelor

 

5 min.

 

 

 

 

O5

 

-Ce texte aţi mai studiat la limba şi literatura română despre anotimpul toamna?

-Vă mai amintiţi ce sentimente v-au transmis aceste texte ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elevii sunt anunţaţi că vor citi textul Casa păpuşii şi vor descoperi, dacă sunt atenţi, povestea unei păpuşi şi a căsuţei acesteia.

Elevii răspund:

-„Puişorii”

-„Ce te legeni...”

-Elevii răspund că sentimentul tristeţii este predominant în textele în care este descris anotimpul toamna, deoarece toată căldura verii, frunzişul verde, ciripitul păsărilor dispar, făcând loc schimbărilor pe care le aduce cel de-al treilea anotimp din an.

 

 

Conversaţia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

frontală

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Dirijarea învăţării

 

22 min.

 

 

 

 

O1

 

 

O2

 

 

 

O6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O2

-Propun citirea textului prin mai multe procede, în lanț, ștafetă, pe roluri, selectiv.

-Se vor extrage din text cuvintele necunoscute şi se vor scrie la tablă, iar elevii le vor nota în caiete.

 

-Propunătoarea întreabă elevii despre imaginea care însoţeşte textul şi le cere să spună ce văd ei acolo, ce este reprezentat în acel desen.

 

 

 

 

 

 

 

-Propunătoarea cere elevilor să citească textul în lanţ.

-Le cere apoi să citească selectiv din text, de exemplu: momentul în care fetiţa şi păpuşa au descoperit căsuţa împodobită de frunze.

 

-Ce i-au spus frunzele salcâmului fetiţei? Citiţi acel fragment!

-    Propunătoarea adresează elevilor următoarele întrebări:

1)Care este titlul textului? Dar autorul?

2)Cine sunt personajele ?

 

3)Unde a construit fetiţa o căsuţă pentru păpuşa ei ?

4)Cine a luat acoperişul căsuţei, faţa de masă şi scoarţele ?

5)Ce a făcut puiul de salcâm?

 

 

6)De ce spune frunza că au căzut surorile ei?

 

 

 

7)Ce explicaţie îi dă vântul fetiţei?

 

 

8)De ce credeţi voi copii  că au căzut, în realitate, frunzele?

 

-Elevii citesc textul.

-Se notează, de către elevi,  la tablă, cuvintele noi şi semnificaţia lor:

scoarţă = covor

araci = pari, nişte lemne pentru susţinere

Elevii recunosc în desen imaginea unui peisaj de toamnă, observă căsuţa păpuşii, fetiţa şi păpuşa acesteia, dar şi salcâmul de lângă aceasta. Culoarea arămie a toamnei predomină în imagine, totul fiind pictat în această culoare.

 

 

Elevii citesc textul în lanţ.

Se citesc fragmentele vizate:

-Vai, ce frumos! strigă fetiţa.

Căsuţa păpuşii e de aur. Nu-i aşa, puiule de salcâm?

- Noi, frunzele salcâmului, nu din cauza toamnei am căzut. Noi am vrut să împodobim căsuţa păpuşii. Uite, acum trebuie să acopăr masa.

Elevii vor răspunde:

1)-Căsuţa păpuşii, iar autorul este  Titel Constantinescu.

2)-fetiţa, puiul de salcâm şi vântul.

3)- lângă casa ei

 

4)-vântul a luat acoperişul căsuţei.

5)-puiul de salcâm şi-a scuturat frunzele şi a împodobit casa păpuşii.

6)-Frunzele au căzut ca să împodobească căsuţa păpuşii şi să acopere masa cu ultima frunză.

 

7)-vântul explică că din cauza toamnei au căzut frunzele şi nu pentru că el le-ar fi scuturat.

8)- frunzele cad datorită toamnei, deoarece copacii se opresc din vegetaţie iar temperaturile scad, natura pregătindu-se să întâmpine iarna.

 

 

Exerciţiul

 

 

 

 

 

 

Explicaţia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Citirea în lanţ

 

 

Citirea selectivă

 

 

 

 

 

 

 

Conversaţia

 

 

Textul Casa păpuşii, de Titel Constantinescu

 

 

 

Frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

Observaţia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evaluare orală

 

7.

 

Atigerea performanței

5 min.

 

Solicit elevilor realizarea unui Cvintet cu unul din cuvintele :

-Căsuță

-Toamnă

Elevii vor realiza astfel:

1-căsuță

2-frumoasă, îngrijită

3-așteptînd, răscolind, oftând

4.Căsuța era a păușii.

5. loc

 

1-toamnă

2-nerăbdătoare, agitată

3-bătând, sosind, răscolind

4-Toamna este anotimpul melancoliei.

5- anotimp

 

 

Cvintetul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Caietele elevilor

frontală

Evaluare orală

 

8.

Evaluarea

 

5 min

O3

 

 

O6

Elevii vor primi fişe de evaluare, cu următoarele cerinţe:

-Precizează ale căror personaje sunt cuvintele:

a) „ - ...Căsuţa păpuşii e de aur. Nu-i aşa , puiule de salcâm?”

b) „ - Nu te supăra pe mine! Ce să fac? E toamnă! ”          

c) „ -...Uite , acum trebuie să acopăr masa.”     

 

  Care este titlul lecturii şi numele autorului din care fac parte fragmentele de mai sus?           

 

Elevii vor răspunde:

 

a)fetiţa

 

 

b)vântul;

 

 

c)frunza din puiul de salcâm;

 

Titlul este: ,,Căsuţa păpuşii”, iar autorul este Titel Constantinescu.

 

conversaţia

 

fişe de evaluare

 

independentă

 

Evaluare scrisă

 

9.

Încheierea activităţii

 

2 min.

 

 

 

-Se anunţă tema pentru acasă şi se explică sarcinile acesteia.      

 

     1.Alcătuieşte câte o propoziţie, folosind cuvintele ,,într-o” şi ,,într-un”.

 2. Alege din primul alineat al textului, cuvintele care încep cu o vocală, apoi pe cele care încep cu o consoană.

-Se fac aprecieri verbale asupra activităţii, se notează elevii care au răspuns corect în timpul activităţii.

-Elevii îşi notează tema.

-Ascultă atenţi explicaţiile şi observaţiile propunătoarei.

 

 

 

 

 

Elevii care au răspuns corect şi au participat intens la activitate, primesc calificative.

 

 

Conversaţia

 

Explicaţia

 

 

 

 

 

 

 

frontală

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

  Numele şi prenumele:

 

Fişă de evaluare

 

1) -Precizează ale căror personaje sunt cuvintele:

a) „ - ...Căsuţa păpuşii e de aur. Nu-i aşa , puiule de salcâm?”

b) „ - Nu te supăra pe mine! Ce să fac? E toamnă! ”          

c) „ -...Uite , acum trebuie să acopăr masa.”       

 

  2)Care este titlul lecturii şi numele autorului din care fac parte fragmentele de mai sus?        

 

Descriptori de performanţă:

 

-pentru rezolvarea corectă a celor trei situaţii de la punctul 1 şi punctul 2, vor primi calificativul Foarte Bine;

-pentru rezolvarea corectă a 1-2 situaţii de la punctul 1 şi puncul 2, vor primi calificativul Bine;

-pentru rezolvarea parţial corectă la punctele 1 şi 2, vor primi calificativul Suficient;

- pentru nerezolvarea nici unui punct corect, vor primi calificativul Insuficient;

 

 

Fişă de evaluare

 

1) -Precizează ale căror personaje sunt cuvintele:

a) „ - ...Căsuţa păpuşii e de aur. Nu-i aşa , puiule de salcâm?”

 

b) „ - Nu te supăra pe mine! Ce să fac? E toamnă! ” 

        

c) „ -...Uite , acum trebuie să acopăr masa.” 

     

 

  2)Care este titlul lecturii şi numele autorului din care fac parte fragmentele de mai sus?        

 

Fişă de evaluare

 

1) -Precizează ale căror personaje sunt cuvintele:

a) „ - ...Căsuţa păpuşii e de aur. Nu-i aşa , puiule de salcâm?”

 

b) „ - Nu te supăra pe mine! Ce să fac? E toamnă! ”    

     

c) „ -...Uite , acum trebuie să acopăr masa.”       

 

 

  2)Care este titlul lecturii şi numele autorului din care fac parte fragmentele de mai sus?    

 

 

   

 

Fişă de evaluare

 

1) -Precizează ale căror personaje sunt cuvintele:

a) „ - ...Căsuţa păpuşii e de aur. Nu-i aşa , puiule de salcâm?”

 

b) „ - Nu te supăra pe mine! Ce să fac? E toamnă! ” 

        

c) „ -...Uite , acum trebuie să acopăr masa.”    

  

 

  2)Care este titlul lecturii şi numele autorului din care fac parte

fragmentele de mai sus?     

 

 

  

 

Fişă de evaluare

 

1) -Precizează ale căror personaje sunt cuvintele:

a) „ - ...Căsuţa păpuşii e de aur. Nu-i aşa , puiule de salcâm?”

 

b) „ - Nu te supăra pe mine! Ce să fac? E toamnă! ”  

       

c) „ -...Uite , acum trebuie să acopăr masa.”  

    

 

  2)Care este titlul lecturii şi numele autorului din care fac parte fragmentele de mai sus?  

     

 

 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.