Secretele unei prezentări reușite - proiect didactic



Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Movila Miresii
Data : 26.09.2019
Clasa:  a IV -a B
Disciplina: Limba și literatura română
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Propunător: Florean  Cornelia
Unitatea de învăţare: Vorbim pe săturate
 Subiectul lecției: Secretele unei prezentări reușite - Caracteristicile unei prezentări
Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
Competenţe specifice :

1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil
3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare

Obiective operaţionale:
Cognitive:

O1 -să citească corect, expresiv, fluent și conștient textul;
O2- să formuleze întrebări /  răspunsuri referitoare la conţinutul textului;
O3-- să identifice caracteristicile  unei prezentări orale;
O4-- să precizeze etapele în conceperea unei prezenri;
O5- să sesizeze asemănări/ diferențe între prezenrile narative/descriptive/argumentative;
O6 - să realizeze un cvintet dupa cerinta dată;


Psihomotrice:
O7 – să scrie lizibil şi îngrijit pe caiete/ fișe/  tablă, în ritm propriu;

Afective:
O8- să manifeste interes față de activitate;


Strategia didactică:
-Metode și procedee: conversaţia, lectura explicativă, exerciţiul, prelegerea, jocul, cvintetul, eseul de cinci minute;
-Materiale:  flipchart, manuale, caietele elevilor, fișe de lucru, fișe de evaluare.
Forme de activitate: frontală, independentă, pe grupe.
Locul de desfășurare: sala de clasă

Resurse didactice:
Resurse umane: 22 elevi
Resurse temporale: 45 min.       
Resurse bibliografice:
- Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română, clasa a IV-a, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013 Bucureşti,
- Radu  Alina, Jeler  Roxana, Manual de limba și literatura română, Editura ART, București 2016
- Nuţă,  Silvia , Metodica predării limbii române în clasele primare –Ed. Aramis, București, 2001;
-Şerdean I.,  Metodica predării limbii române pentru învăţământul primar, E.D.P., Bucureşti, 2002

Secvenţele lecţiei/
timp
Ob.
Op.
DEMERSUL DIDACTIC
 
 
Activitatea învățătorului

Activitatea elevilor
Strategii didactice
Metode
Mijloace didactice
Forma de organizare
Metode și instrumentede
evaluare
Moment organizatoric

1 min

Aerisesc sala de clasă şi asigur un climat propice pentru desfăşurarea în bune condiţii a lecției;
-pregătesc materialul didactic;

Elevii se pregătesc pentru activitate.



Observarea




Verificarea temei

3 min

În timp ce verific realizarea temei, invit un elev să citească rezolvarea temei.

Elevii  prezintă caietele de teme.

Conversația
Caietele elevilor
Frontală
Aprecieri verbale
Captarea atenției

3 min

Captarea atenției se realizează cu  un joc, astfel:
Fiecare elev primește o fișă unde va nota trei însușiri ce-i sunt caracteristice. Apoi, elevii vor schimba fișele între ei, iar colegul trebuie să selecteze doar una din însușirile scrise și să încerce să argumenteze de ce colegul crede că are acea trăsătură.

Elevii vor realiza sarcinile jocului propus.


Jocul


Fișe


În perechi


Aprecieri verbale
Anunțarea temei și a obiectivelor operaționale

1 min

  Astăzi vom încerca să descoperim secretele unei prezentări școlare reușite și ne vom argumenta opiniile în propriile prezentări.
Notez pe tablă titlul lecției.

Elevii ascultă cu atenție obiectivele lecției.
Manifestă interes.
Explicația

Frontală
Observarea
Dirijarea învățării

18 min

O1














O3

















O4

O5

Se citeşte integral textul de către  elevi.
Adresez elevilor întrebări legate de conținutul extului.
Propun realizarea următorului organizator grafic:

http://www.romartrfd4-1.soft4kids.ro/img/v1/P28-EX9-ORGANIGRAMA-FINALA.png
Solicit apoi elevilor să selecteze
cele mai importante informații pe care le-au aflat din text cu privire la pregătirea susținerii unei prezentări.

Propun scrierea pe o coală de flipchart, iar elevii în caiete, a pașilor unei prezentări.







Selectează acel fragment din încheiere în care autoarea repetă, pe scurt, cele mai importante idei din text.
Citesc textul din manual integral.

 Elevii răspund la solicitările propunătoarei.
Pregătirea prezentării:

-început/ cuprins/ încheiere;

Pregătirea susținerii:
-interpretez
-pronunț clar propozițiile
-ritmul vorbirii potrivit
-gestica potrivită
-privesc auditoriul
-sunt relaxat








O prezentare reușită, așa cum reiese din textul citit,  presupune respectarea următorilor pași:
-pregătește-te
-fii relaxat
-surprinde
-convinge
-fii clar și concis
-interpretează
-privește auditoriul

Lectura explicativă




Conversația





Exercițiul
























Manuale


Caietele elevilor


Flipchart






Frontală















Pe grupe


Aprecieri verbale





Observarea













Atingerea performanței

5 min


O 5
Le cer elevilor să realizeze un eseu de 5 minute cu următoarea sarcină:
Textul ne spune că, pentru a trezi interesul publicului, prezentarea poate începe cu o glumă. Care este gluma cu care ați începe voi o prezentare?
Elevii vor realiza sarcina primită și se vor încadra în timpul de lucru precizat (5 minute).

Eseul  de cinci minute
Fișe de lucru
Pe grupe
Aprecieri verbale

Coevaluare

Realizarea feed-back-ului

6 min.

O5

O6





 Propun realizarea următoarelor sarcini, pe echipe:
Echipa 1
Susține și argumentează că cel mai important lucru într-o prezentare sunt IDEILE care trebuie transmise.

Echipa 2

Susține și argumentează că cel mai important lucru într-o prezentare este ÎNCEPUTUL acesteia.

Echipa 3

Susține și argumentează că cel mai important lucru într-o prezentare este FARMECUL PERSONAL al prezentatorului.
Elevii formulează răspunsuri potrivit sarcinilor.

 Exercițiul

Fișe de lucru


Pe grupe

Aprecieri verbale





Coevaluare  
Evaluarea
activității

7 min.

O5



O 6






Elevii vor primi o fișă de evaluare (anexă) cu următoarele sarcini:

Conceperea unei prezentări presupune, de fapt, respectarea etapelor unei compuneri. Realizează corespondențele.
INTRODUCERE

Stabilești concluzia.
CUPRINS

Îți comunici ideile într-o ordine logică, cu argumente convingătoare.
ÎNCHEIERE

Captezi atenția ascultătorilor și îi anunți despre ce va fi vorba.



2.Realizează un cvintet (o poezie din cinci versuri)  în care cuvântul cheie să fie PREZENTARE precizând:
-2 însușiri;
-3 acțiuni;
-o propoziție alcătuită din 4 cuvinte despre cuvântul-cheie;
-esența cuvântului cheie

Elevii lucrează în fișa de evaluare.



















Model de cvintet:
-captivantă, interesantă
-prezentând, argumentând, subliniind
-Prezentarea unei cărți încântă.
- povestire



Exercițiul


Fișe de evaluare

independentă

Evaluare
scrisă

Autoevaluare
Încheierea activității

1 min.

Fac aprecieri asupra modului cum au participat şi au răspuns la lecţie elevii, asupra modului cum s-au realizat obiectivele propuse. Acord calificative elevilor ce s-au evidențiat pe parcursul activității.
Îi anunț tema pentru acasă: ex. 11, pag 28 manual.

Elevii ascultă cu atenție aprecierile individuale și colective ale propunătoarei și își notează tema.

Explicația


Frontală
Aprecieri verbale

Fișă de lucru (pe grupe)
Echipa nr. 1
Susține și argumentează că cel mai important lucru într-o prezentare sunt IDEILE care trebuie transmise.









Echipa nr. 2
Susține și argumentează că cel mai important lucru într-o prezentare este ÎNCEPUTUL acesteia.










Echipa nr. 3
Susține și argumentează că cel mai important lucru într-o prezentare este FARMECUL PERSONAL al prezentatorului.

                                                                                          


    









Fișă de evaluare
1.Conceperea unei prezentări presupune, de fapt, respectarea etapelor unei compuneri. Realizează corespondențele.

INTRODUCERE
     Stabilești concluzia.

CUPRINS
    Îți comunici ideile într-o ordine logică, cu argumente convingătoare.

ÎNCHEIERE
  Captezi atenția ascultătorilor și îi anunți despre ce va fi vorba.


 2.Realizează un cvintet în care cuvântul-cheie să fie PREZENTARE precizând:
-2 însușiri;
-3 acțiuni;
-o propoziție alcătuită din 4 cuvinte despre cuvântul-cheie;
- o sinteză a cuvântului cheie;


-
-
-
-
-


Fișă de evaluare
1.Conceperea unei prezentări presupune, de fapt, respectarea etapelor unei compuneri. Realizează corespondențele.

INTRODUCERE
     Stabilești concluzia.

CUPRINS
    Îți comunici ideile într-o ordine logică, cu argumente convingătoare.

ÎNCHEIERE
  Captezi atenția ascultătorilor și îi anunți despre ce va fi vorba.


 2.Realizează un cvintet în care cuvântul-cheie să fie PREZENTARE precizând:
-2 însușiri;
-3 acțiuni;
-o propoziție alcătuită din 4 cuvinte despre cuvântul-cheie;
- o sinteză a cuvântului cheie;


-
-
-
-
-




ATINGEREA PERFORMANȚEI
(eseul de cinci minute)
Textul ne spune că, pentru a trezi interesul publicului, prezentarea poate începe cu o glumă. Care este gluma cu care ați începe voi o prezentare?








ATINGEREA PERFORMANȚEI
(eseul de cinci minute)
Textul ne spune că, pentru a trezi interesul publicului, prezentarea poate începe cu o glumă. Care este gluma cu care ați începe voi o prezentare?








ATINGEREA PERFORMANȚEI
(eseul de cinci minute)
Textul ne spune că, pentru a trezi interesul publicului, prezentarea poate începe cu o glumă. Care este gluma cu care ați începe voi o prezentare?




Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.