PROIECT DIDACTIC
Unitatea
de învățământ:
Data:
26.
01. 2017
Propunător:
prof.
Clasa:
a-III-a A
Aria
curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina:
Limba şi literatura română
Unitatea
de învăţare: Haideți să recapitulăm!
Subiectul: Intuirea claselor morfologice - Substantivul
Tipul
lecţiei: recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
Competențe specifice:
1.3. Sesizarea unor regularităţi ale limbii prin raportare la mesaje
audiate
3.5. Sesizarea unor regularităţi ale limbii pe baza textului citit
Obiective
operaţionale:
-
cognitive:
O1: să
citească corect, fluent, cursiv şi expresiv textul dat;
O2: să
identifice corect substantivele din textul dat;
O3: să
analizeze substantive din text;
O4: să
schimbe numărul substantivelor;
O5: să
definească corect noțiunile despre substantive (fel, număr, gen);
-psihomotorii:
O6:
: să adopte o poziţie corectă în bancă pe parcursul lecţiei;
-afective:
O7:
să manifeste interes față de activitate;
Strategii
didactice:
Metode
şi procedee: jocul, lectura explicativă,
exerciţiul, conversaţia, munca independentă, metoda ciorchinelui;
Mijloace
de învăţământ: text ghicitoare, manuale, caietele
elevilor
Forme
de organizare: frontal, independent
Locul
de desfășurare: sala de clasă
Resurse:
Umane:
15 elevi
Temporale:
50 minute
Bibliografice:
-Programa şcolară pentru disciplina Limba și Literatura Română, clasa a III-a (2013);
- Mihăilescu Cleopatra, Pițilă Teodora, Manual de limba și literatura română, clasa a III-a, Editura Art;
-
Silvia Nuţă, Metodica predării limbii
române în clasele primare, Editura
Aramis, Bucureşti, 2002;
-Carmen Iordăchescu, Exerciţii de limba
română pentru clasele II-IV, Editura Carminis, Piteşti, 1998;
DEMERSUL DIDACTIC
Nr. crt.
|
Etapele
Lecției/ timp
|
Op.
|
Conținutul istructiv-educativ
|
Metode și
procedee
|
Mijloace
didactice
|
Forme de
organizare
|
Metode și
instrumente de
evaluare
|
|
Activitatea
propunătorului
|
Activitatea elevilor
|
|||||||
1.
|
Moment
organizatoric
1
min.
|
Se asigură climatul psihopedagogic
necesar desfăşurării lecţiei.
|
Se pregătesc pentru activitate.
|
frontală
|
Observarea
|
|||
2.
|
Verificarea temei
1 min.
|
Verific cantitativ efectuarea temei.
|
Elevii prezintă caietele cu tema.
|
Caietele elevilor
|
frontală
|
Aprecieri verbale
|
||
3.
|
Captarea atenției
2 min.
|
Propun
elevilor o poezie/ Ghicitoare:
Sunt destul de
înţelept,
Sunt fiinţă,
lucru, obiect,
Mă găseşti în
casă,
Pe scaun, la
masă…
Sunt munte,
pădure şi floare,
Sunt nor, sunt
ploaie, sunt soare,
Sunt om,
fluturaş, rândunică,
Carpaţi,
Bucureşti, Iepurică,
În fiecare zi,
în fiecare noapte,
Mă rosteşti
tare, în gând sau în şoapte.
În dragoste şi
ură, tristeţe, bucurie,
Pe toate le ai
datorită mie.
Sunt necesar
în orice spui
Şi de folos
sunt eu oricui.
Mai îndrăzneţ,
mai emotiv,
Sunt
cunoscutul …………… .
|
Elevii intuiesc că este vorba despre SUBSTANTIV.
|
Jocul
|
Fișă cu ghicitoarea
|
frontală
|
Aprecieri verbale
|
|
4.
|
Anunțarea
temei și a obiectivelor operaționale
1
min.
|
Anunţ titlul lecţiei: Substantivul,
recapitulare. Scriu pe tablă data şi titlul lecţiei, iar elevii și le vor
nota în caiete pe caiete.
|
Notează în caiete titlul lecţiei.
|
Exercițiul
|
Caietele elevilor
|
Frontală
|
Observ comporta-
mentele
elevilor
|
|
5.
|
Reactualizarea cunoștințelor
10 min.
|
O5
|
Voi reactualiza cunoștințele despre substantiv
cu ajutorul unui ciorchine pe care-l voi desena la tablă. (anexa 1)
|
Elevii găsesc răspunsurile corecte
ale ciorchinelui.
Își notează în caiete ciorchinele de
la tablă.
|
Ciorchinele
|
Caietele elevilor
|
Frontală
|
Aprecieri verbale
|
6.
|
Dirijarea
învățării
2o
min.
|
O1
O2
O3
O4
|
Solicit elevilor citirea în lanț și
selectiv a textului din manual, de la pagina 77. (Fricosul, fragment, după Emil Gârleanul).
Pe marginea textului citit le cer
elevilor să rezolve următoarele sarcini:
1.Extrage
din primul alineat substantivele
2.Selectează
din text:
-un substantiv comun care denumește un
fenomen al naturii;
-un substantiv care denumește un
singur obiect;
-un substantiv care se numără cu Un/ Două.
3.Transformă
substantivul comun în substantiv propriu.
Rescrie
enunțurile.
Tiptil,
iepurele ieși la joacă.
El
locuiește în sat.
Suflă
tare vântul.
4.Identificați
ființele care ar putea avea următoarele însușiri:
Construiți comparații ca în model:
-fricos ca un iepure
-vicleană ca o …
-lăudăros ca…
-mândru ca…
-harnică precum…
-prevăzătoare ca…
|
Elevii rezolvă sarcinile conform cerințelor.
|
Lectura explicativă
Exercițiul
Conversația
Exercițiul
|
Caietele de clasă ale elevilor
|
Frontală
Frontală
Independentă
|
Aprecieri verbale
Observ
comporta-mentul elevilor
Aprecieri verbale
Observ
comporta-mentul elevilor
|
7.
|
Atingerea
performanței
7
min.
|
O4
O3
|
Transformă enunțul dat, astfel încât substantivele
să denumească mai multe obiecte.
Analizează substantivele descoperite.
Grădina scânteia în lumina argintie.
După
rezolvarea sarcinii numesc un elev să scrie enunțul obținut la tablă.
Numesc alți
elevi pentru analiza substantivelor.
|
Elevii rezolvă sarcina în caietele de clasă.
Se corectează, dacă este cazul
cu rezolvarea de la tablă.
|
Exercițiul
|
Caietele elevilor
|
Frontală
Independent ă
|
Aprecieri verbale
Autoevaluare
|
8.
|
Evaluarea
activității
7
min.
|
O3
|
Solicit elevilor să rezolve următoarea sarcină:
Analizează substantivele din enunțul dat, precizând:
-felul
-numărul obiectelor / ființelor / fenomenelor denumite
-cum se numără fiecare;
Andrei a văzut brăduțul tropăind în zăpadă.
|
Elevii rezolvă sarcina pe caietele de clasă.
|
Exercițiul
|
Caietele de clasă
|
independentă
|
Evaluare în perechi
|
9.
|
Încheierea
activității
1
min.
|
Aprecieri generale şi individuale asupra întregii activităţi.
- Anunț tema pentru acasă: Alcătuiește o compunere utilizând zece
substantive din textul studiat. Dă-i
un titlu potrivit.
|
Îşi notează tema pentru acasă
|
Conversația
|
frontală
|
Aprecieri verbale
|
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Nu se înjura şi nu se face spam
Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.