Proiect didactic- Primii fulgi de nea, de Ion Agârbiceanu


Școala ……
Data: 12.01.2016
Clasa: a II-a A
Propunător:
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare: Tradiții, obiceiuri, sărbători...
Subiectul: Propoziția/ semnul exclamării- text suport: Primii fulgi de nea, după Ion Agârbiceanu
Tipul lecţiei: comunicare de noi cunoștințe;
Competenţe specifice
1.2 Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat

3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare

Obiective operaționale:
Cognitive:
O1:  să citească corect, coerent, conştient şi expresiv textul propus;
O2:  să răspundă la întrebări referitoare la conţinutul textului;
      O3: să recunoască propozițiile care au ca semn de punctuație semnul exclamării;
      O4: să explice ce exprimă (mirare, îndemn etc.) propozițiile exclamative în exemple date;
      O5: să distingă propoziţiile exclamative scrise pe jetoane;
      O6: să folosească corect semnele de punctuaţie într-un text scris după dictare;
Afective :
O7: să prezinte interes pentru activitate, participând activ la activitățile propuse;
Psiho-motrice:
       O8:  să utilizeze corect instrumentele de lucru.


Strategia didactică:
Metode şi procedee:
- conversaţia, explicația, lectura explicativă,  exerciţiul, jocul, observarea .
Resurse:
- materiale: manual CLR, caietul  de clasă, caiet de lucru, jetoane, caietele de dictare;
- bibliografice:
- Curriculum Naţional – Programe şcolare pentru clasa II, 2013
- Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă, Manual pentru clasa a II-a, Comunicare în limba română, partea I, Ed. Art, Bucureşti, 2014;
-Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă, Caiet de lucru / Comunicare în limba română, partea I, Ed. Art, Bucureşti, 2015;
- Ilica Anton, Metodica predării limbii române în învăţământul primar, Editura  „Grigore Tabacaru”, Bacău, 1999;
- umane: elevi  16
- temporale: 50 minute 
-locul de desfășurare : sala de clasă



DEMERSUL DIDACTIC

Nr.
crt
EVENIMENTELE LECȚIEI/ TIMP
Ob.
Op.
CONȚINUTURI ȘI SARCINI DE ÎNVĂȚARE
ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ



Activitatea învăţătorului

Activitatea elevilor
Metode și procedee
Mijloace
didactice
Forme de organizare
Metode și instrumente de evaluare



1.
Momentul organizatoric
1 min

        Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune condiţii a lecţiei cerând elevilor să-şi pregătească cele necesare, să-şi corecteze poziţia în bancă.

   Se pregătesc pentru începerea activităţii.


Frontal
Observarea




2.
Captarea atenției
2 min

Se realizează cu ajutorul unei ghicitori.
Citesc câteva versuri care ilustrează unul din cele patru anotimpuri.
Cer elevilor să ghicească despre ce anotimp este vorba.
Este frig şi este ger
Cad fulgi albi de sus, din cer.
Ca-ntr-un joc de fluturei Mici, nehotărâţi şi ei
Se aştern în rânduri, rânduri,
Ies copiii-afară cârduri
Şi aleargă după fluturi,
 Dar în mâini rămân cu picuri.

Elevii recunosc că este vorba despre anotimpul iarna.
jocul
Textul ghicitorii
frontal
Aprecieri verbale


3.
Reactualizarea cunoștințelor

3 min.

 -Care sunt cele patru anotimpuri ale anului?
-Dintre acestea, care este anotimpul în care ne aflăm?
-Care sunt semnele prin care deosebim iarna de celelalte anotimpuri?
Schimbările petrecute în natură au inspirat mulți scriitori, unul dintre ei fiind și Ion Agârbiceanu.
Elevii răspund la întrebările propunătoarei.
Elevii solicitați răspund, făcând referiri la vreme şi la schimbările care se produc în natură.

Conversația

frontal

Aprecieri
verbale


4.
 Anunțarea temei și a obiectivelor operaționale

1 min.



-Anunț elevii că vor învăța  despre un semn de punctuație- semnul exclamării-  situațiile în care trebuie folosit acesta, dar vor face cunoștință și cu un text nou, inspirat de anotimpul iarna.
-Se scrie titlul textului pe tablă și în caiete:  Primii fulgi de nea, după Ion Agârbiceanu-
Semnul exclamării
Ascultă cu atenţie tema şi obiectivele.
Își notează titlul lecţiei și autorul în caiet.



explicația





Caietele elevilor






frontal









Observarea
elevilor





5.
Dirijarea
 învățării


20 min.



O1

O2











Solicit citirea textului de către elevi în gând.
Solicit citirea textului de către elevi, în lanț , selectiv, în ștafetă, pe fragmente.
Inițiez o scurtă conversație despre conținutul textului.
-Ce anotimp este prezentat în text?
-Cum coborau primii fulgi de nea?
-Care sunt personajele?
-De ce zbura cioara anevoie?
-Ce voia să facă băiatul? De ce?
-Cine s-a împotrivit băiatului?
--Ce a hotărât mama?
-Ce s-a întâmplat cu cioara?
-Ce învăţătură desprindem din acest text?
Le citesc model textul, iar apoi cer unui elev să citească după model.




Elevii îndeplinesc sarcinile didactice solicitate.






Lectura explicativă







Exercițiul








Manuale
Caietele de clasă







frontal




Aprecieri verbale




















O3
















O4








-Se selectează din text propozițiile exclamative, se citesc și se explică ce exprimă fiecare.

 -Uite cum ninge, mamă! strigă un copil cu nasul turtit de geam.(o mirare)
 -Hai s-o prindem! zise un băiat, vrând să arunce cu un lemn.(îndemn)
 -Nu da cu bâta!(o poruncă)
 -Să lovești o pasăre șchioapă! (o mirare)
 N-a fost îndeajuns nenorocirea ei! (mirare) Vino, Aniță! Să o îngrijim ca să nu moară!(un îndemn)
- Se observă semnul scris la sfârșitul acestor enunțuri.
-Solicit elevilor să scrie   în caiete, iar eu notez pe tablă:
  Unele enunțuri exprimă o strigare, o mirare, o bucurie, o poruncă, un îndemn, un salut, o urare. La sfârșitul acestor propoziții se scrie semnul exclamării.(!).




















conversația





















citire selectivă





















frontal





Observarea
elevilor













6.


Realizarea feed-back-ului

15 min.







O5


-Joc didactic : Spune ce exprimă ! 
Împart colectivul elevilor în două grupe.
-Le explic elevilor regulile jocului.
- Prezint elevilor un coșuleț cu jetoane.
Varianta 1
 Pe jetoane sunt scrise propoziții exclamative și enunțiative, iar fiecare elev din prima grupă alege un jeton cu o propoziție, citește propoziția cu intonația corespunzătoare, iar un alt elev, din cea de-a doua grupă scrie propoziția respectivă la tablă, folosind, în scriere, la sfârșitul acesteia semnul potrivit (punct sau semnul exclamării).
Fiecare din cele două sarcini rezolvate corect, vor aduce puncte pentru grupa respectivă, iar în caz contrar vor diminua din punctaj.
Varianta 2
Se vor inversa sarcinile grupelor, respectiv elevii din grupa care au citit, de această dată vor scrie la tablă propozițiile de pe jetoane, iar colegii lor din grupa paralelă le vor citi corespunzător.

Fac aprecieri asupra modului cum au rezolvat sarcinile jocului.




Elevii realizează sarcinile  primite.





Jocul

Exercițiul








Coșulețe cu jetoane



Caietele elevilor





Pe grupe







Aprecieri verbale


Aplauze


7.

Evaluarea cunoștințelor
7 min.




O6


Cer elevilor să scrie după dictare următoarele propoziții:

     Ana și Bogdan sunt la săniuș. Ce repede alunecă sania! Cum o vor opri?
     Cei doi chiuie de bucurie.


Elevii scriu textul dictat.



Exercițiul


Caietele de dictare


independent

Evaluare scrisă

8.

Încheierea activității

1 min.

Fac aprecieri despre cum s-au comportat la activitate, felicit și încurajez acolo unde este nevoie.
Anunț tema pentru acasă:
Exercițiul 1 pagina 54, din caietul de lucru, care are următoarea cerință:
Scrie comunicări despre primii fulgi de nea, la sfârșitul cărora să folosești, pe rând, următoarele semne de punctuație: punct (.), semnul întrebării (?) și semnul exclamării (!).
Dau tonul cântecului ,,Fulgi de nea”.
Elevii ascultă aprecierile și observațiile propunătoarei, își notează tema dată și interpretează cântecul propus.

Conversația



frontal
Aprecieri verbale





















Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.