PROIECT DIDACTIC- Numerele naturale de la 100 la 1000- comparare, ordonare, rotunjire/ Despre nevoile de bază ale oamenilor


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ....
Data: 29.10.2015
Clasa: II –A
Propunător: prof.înv.primar
Aria curriculară: Matematică și știinte
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învățare: Numerele naturale de la 100 la 1000
Subiectul lectiei: Numerele naturale de la 100 la 1000- comparare, ordonare, rotunjire/ Despre nevoile de bază ale oamenilor
Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare de cunoștințe

Competenţe specifice
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-1000
  1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-1000, folosind poziţionarea pe axa numerelor, estimări, aproximări
4.2. Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relii, fenomene, procese simple

Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1-să ordoneze  crescătoar/descrescător șiruri de numere naturale de trei cifre;

O2-să identifice  numere din concentrul 100-1000 mai mari/ mici în condiţii precizate;
O3–să completeze axa numerelor, cu numerele corespunzătoare care lipsesc;
O4- să identifice cel mai mare şi cel mai mic număr format din trei cifre identice şi  din trei cifre diferite;
 O5- să folosească corect semnele convenţionale <, = , >, în exerciţiile date;
O6-să rotunjeasca corect numerele
O7-  să descrie condiţiilor pentru supravieţuirea oamenilor, animalelor, plantelor;

psihomotorii:
O8 -să adopte o poziţie corectă şi comodă a corpului pentru scris;
afective:
O9- participe în mod activ şi eficient în activitatea de rezolvare a sarcinilor individual/ pe grupe.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observarea, jocul
Mijloace de învăţământ:  flipchart, markere, manual de matematică și explorarea mediului  clasa a II-a, partea a I-a, Editura ART, 2014, caietele de lucru/ clasă/ teme;
Forme de organizare: frontal, independent.
Resurse umane: 16 elevi
Resurse temporale: 50 minute
Locul desfăşurării: sala de clasă


BIBLIOGRAFIE:
- Programa şcolară pentru clasa I, București, 2013
- Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu,  Matematică și explorarea mediului, manual pentru clasa aII, partea a I-a, Editura EDU-2014;
- Metodica predării matematicii la clasele I-IV” I.  Neacşu;

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII


Nr
crt

Etapele
Lecţiei/ timp

Ob.
 op.


Conţinutul instructiv-educativ
Strategia didactică

Activitatea învăţătorului

Activitatea elevilor
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forme de organizare
Evaluare

1.
Moment
Organizatoric
 1 min.


   Se creează condiţiile necesare desfăşurării activităţii.
   Îşi pregătesc cele necesare desfăşurării lecţiei.


frontal

2.
Verificarea temei pentru acasă
3 min.


   Se verifică tema cantitativ şi selectiv, calitativ.
   Prezintă tema la control.

conversaţia
Caietele
elevilor cu tema

frontal

observare
3.

Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior

3 min


O4


O6






Le solicit elevilor următoarele sarcini.

Răspunde corect:
-Care este cel mai mare număr format din  trei cifre identice?
999
-Care este cel mai mare număr format din trei cifre diferite?
987
-Care este cel mai mic număr format din trei cifre identice?
111
-Care este cel mai mic număr format din trei cifre diferite?
102
Care este  cel mai mare număr de trei cifre pare?
888

Rotunjește la sute numerele: 480, 630, 210, 360, 540, 870, 760.


   Elevii răspund solicitărilor propunătoarei.
- rezolvă exerciţiile de „antrenare a minţii”;









conversaţia






























frontal

Aprecieri
verbale
4.
Captarea atenției

3 min.


Propun rezolvarea unui aritmogrif, a cărui soluție este cuvântul numere.
Elevii completează în fișe, iar elevii numiți completează soluțiile definițiilor și la flipchart.
jocul
flipchart
frontal
Aprecieri verbale
5.
Anunţarea temei lecţiei şi a obiectivelor operaţionale
1 min.




Numerele naturale de la 100 la 1000- comparare, ordonare, rotunjire
Elevii ascultă cu atenție, își notează titlul în caiete.


Expunerea



frontal
observare
6.
Dirijarea
învățării

18 min.




O1






O3














O5



O7

1.Ordonează crescător, apoi descrescător numerele care au la ordinul zecilor cifra 3: 143, 235, 703, 93, 307, 313, 333, 639, 903, 936.

2. Scrieţi următoarele numerele următoare în ordine crescătoare, apoi descrescătoare :
194,  658, 226, 703,  377, 105.
….............................................................................................................                 
 3.Completează axa numerelor:

769                     772    
 I         I        I        I        I        I        I        I       I                    

897                      900
  I         I        I        I        I        I        I        I      I                          


4.Compară numerele şi pune semnul corespunzător: <, = , >;
  95   85              
726   438          
99    999
453   564            
745   987        
443    434

5. De ce au nevoie viețuitoarele (omul) pentru a trăi?

R: Ca orice viețuitoare, omul are nevoie de aer, apă, lumină, hrană și căldură pentru a trăi și a se dezvolta.

6. Pot supraviețui viețuitoarele la temperaturi scăzute?

R: Pentru menținerea stării de sănătate a corpului, omul are nevoie să trăiască la anumite temperaturi la care corpul său s-a adaptat, iar lumina este importantă deoarece ajută la creșterea corpului.




Elevii sunt atenți și răspund conform sarcinilor solicitate.










Exercițiul





















flipchart







frontal























observare








aprecieri verbale



7.
Atingerea
Performanţei

5 min.




O3

Continuaţi şirurile cu încă patru numere:
Ø  870 ; 880,……,……,……,.......
Ø  454;456,.......,........,.......,..........
Ø  840,830; .....,.......,........,.......
Ø  785;787; .....,......,.......,........
Elevii lucrează în caiete, iar sarcinile sunt rezolvate și la tablă de către elevii solicitați.




exerciţiul




Caietele elevilor
frontal









Auto-evaluare
8.
Realizarea feed-back-ului

10 min.


O2








O6












 
Prezint copiilor o floricică  cu 6 petale şi le explic că pe spatele fiecărei petale apare scris  câte o sarcină, iar ei trebuie să rezolve exerciţiile respective corect.
  1. Compară numerele:
435 … 501                 
99 … 199
375 … 473                 
701 … 701

 2.Scrie două numere mai mici decât 300
……………………………
3. Scrie două numere mai mari decât 300
………………………………
4.Rotunjește la zeci numerele:
73, 87, 44, 68, 52, 48, 33, 79
5. Rotunjește  numerele următoare la ordinul sutelor:
733, 568, 832, 687, 981, 478
6. Scrie dacă este adevărat (A) sau fals (F):
Numărul 48 nu se rotunjește la 50..........
Numărul 81 se rotunjește la aceeași zece ca și numărul 18......
Numărul 49 are același număr de unități ca și numărul 79......

Liderii grupelor
Ies în fața clasei și prezintă rezolvările sarcinilor propuse.
exerciţiul

Caiete de clasă






Pe grupe


Aprecieri verbale


Evaluare scrisă

recompense

9.

Evaluarea
cunoştinţelor

5 min.



O5

O1







O6


Elevii primesc în acest moment sarcini de muncă independentă pe caietele de clasă:

1.Compară următoarele perechi de numere, scriind semnul > , < sau =:
450 □ 270                       154 □ 145                  600 □ 408                  
700 □ 700                        789 □ 989
100 □1000 
 
2.Ordonează descrescător numerele: 999 , 254, 800, 135, 404, 808
......................................................

3. Rotunjeşte numerele prin lipsă sau prin adaos:

Numărul
123
219
267
687
526
888
Rotunjit la zeci






Rotunjit la sute






  
Elevii rezolvă sarcinile primite.

exerciţiul

Caietele elevilor

independent



autoevaluare

10.

Încheierea
activităţii

1 min


   Se anunţă elevilor tema pentru acasă.
Caiet de lucru, pag. 29, ex.  3, 4, 5
Se fac aprecieri  generale şi individuale cu previre la modul în care au participat la activitate, dar şi la cum au lucrat în grup.

   Elevii îşi notează tema pentru acasă.
  
Urmăresc aprecierile făcute de către învăţătoare.

conversaţia




frontal
aprecieri verbale







Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.