PROIECT DIDACTIC- numerele de la 0 la 100, adunare/scădere


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Movila Miresii
Data:
Clasa: II –A
Propunător: 
Aria curriculară: Matematică și știinte
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învățare: Adunarea și scăderea numerelor naturale de la 0 la 100
Subiectul lectiei: Adunarea și scăderea numerelor naturale de la 0 la 100, cu și fără trecere peste ordin - Forme de relief
Tipul lecţiei: mixtă

Competenţe specifice

1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la numărare şi/sau grupare ori de câte ori este necesar
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, <, >, =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme

5.1. Sortarea, clasificarea şi înregistrarea prin desene şi tabele a unor date din mediul cunoscut


Obiective operaţionale:
O1 – sã efectueze corect operații de adunare și scădere în concentrul 0-100;
O2 – să  găsească răspunsurile corecte la ghicitorile matematice;
O3 – să denumească principalele forme de relief;
O4 – să utilizeze terminologia specifică operaţiilor de adunare și de scădere;
Afective:
O5 – să  manifeste interes şi plăcere pentru înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor învăţate;
Psihomotrice:
O6 – să indice la harta expusă în clasă, formele de relief conform culorii reprezentative ( maro-munte, galben-deal, verde-câmpie);






STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observarea, jocul
Mijloace de învăţământ: fişe, copăcel, frunze cu operații matematice, manual de matematică și explorarea mediului  clasa a II-a, partea a I-a, Editura ART, 2014, caietele de lucru și teme;
Forme de organizare: frontal, independent.
Resurse umane: 16 elevi
Resurse temporale: 50 minute
Locul desfăşurării: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:
- Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu,  Matematică și explorarea mediului, manual pentru clasa aII, partea a I-a, Editura EDU-2014;
- Programa şcolară pentru clasa I, București, 2013;
- Metodica predării matematicii la clasele I-IV” I.  Neacşu;


SCENARIUL LECŢIEI

Nr.
crt
Etapele lectiei/
Timp /

obop
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII
Metode și procedee
Mijloace
de înv.
Forma de organizare
Evaluare
Activitatea învățătorului
Activitatea elevilor







1.


Moment
organizatoric
1 min/


Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune condiţii a lecţiei cerând elevilor să pregătească materialele necesare, să-şi corecteze poziţia în bancă şi să păstreze ordinea şi disciplina.

Elevii se pregătesc pentru ora de matematică.



Manualul
Caietul
de lucru

Frontal
Aprecieri verbale



2.
Verificarea
temei
/3 min/





      
Verific  cantitativ efectuarea temei.

Numesc pe rând câte un elev să citească rezultatele obținute, iar colegilor le cer să se corecteze acolo unde este cazul.


Elevii prezintă caietele cu tema.



Caietele de temă

frontal

Aprecieri verbale

3.



Reactualizarea
cunoștințelor/
3 min/






O4
  Verificarea cunoştinţelor - terminologie matematică:
Cum se numesc numerele care se adună?
Cum se numește rezultatul adunării?
Care este semnul adunării?
Dar semnul scăderii? 
Cum se numește numărul din care scădem ?
Dar cel pe care îl scădem ?
Dar rezultatul scăderii ?
Ce operaţie faceţi când auziţi :,...cu atât mai puțin / ... cu atât mai mult ?
Care sunt principalele forme de relief?
Care este cea mai înaltă formă de relief?
Dar cea mai joasă?
Continui cu câteva exerciții de calcul mintal:
Alfă numărul cu  50 mai mic decat 100.
Alfă numărul cu  30 mai mic decat 90.
Alfă numărul cu  40 mai mic decat 50.
Ce număr obțin dacă adaug 20 la numărul 60?
Care este numărul cu 25 mai mare decât 25?
Care este numărul cu 40 mai mare decât 20?

   
Elevii răspund conform cerințelor propunătoarei. 




Convesația

frontal
Aprecieri verbale

4.




Captarea
atenției/
2 min






O5

Prezentarea unor ghicitori:
    
Vârfuri ascuţite,
Cărări şerpuite
Culmi încărunţite;
Locu-i minunat
Pentru colindat.
(munţii)

Culmile sunt mai domoale,
Pantele sunt mai uşoare.
Păduri de stejari şi fag
Ne întâmpină cu drag.
Vii, livezi, cărbuni şi sare –
Ce forme de relief sunt oare?
(dealurile)


Elevii răspund corect la ghicitori.

Jocul


Textul ghicitorilor
frontal
Aprecieri verbale



5.


Anuntarea
obiectivelor
operaționale/
1min



Astăzi, la matematică, vom continua să facem exerciții de adunare/ scădere în concentrul 0-100 și ne vom reaminti noțiunile despre formele de relief cunoscute de voi.

Elevii sunt atenţi la explicaţiile învăţătoarei pentru a şti ce au de făcut în ora respectivă.



Explicația

frontal
observarea

6.






























Dirijarea
învățării

23 min



O1
O2
O3
Cer elevilor să efectueze următoarele exerciţii şi probleme ghicitori, ieșind pe rând la tablă:

56-29=                  60+24=
80-48=                  23+48=
50-29=                  79+18=
57-25=                   64+27=
77-18=                   33+49=
Fiecare operație este scrisă pe o frunză, pe care elevul o va extrage dintr-un coșuleț.  Elevul numit vine la tablă, rezolvă operația scrisă, iar apoi prinde frunza în copăcelul de la panou unde sunt scrise rezultatele operațiilor, alegând numărul corespunzător rezultatului obținut.

Probleme sub formă de ghicitori:
P1.
Pe cer în amiaza mare
 Erau 90  raze de soare
Iar pe jos dacă mă uit
  24   au căzut.
  Câte raze au rămas
  Colo-n cerul depărtat?
                           
                           
                    P2.  
                       5o de flori frumoase
                       Strânge iute-o florăreasă
                       Numai 15  a  vândut,
                       Că soarele a și apus
                      Mă întreb cu-ngrijorare
                     Câte flori acum mai are?

P3.
Pe fereastra din odaie
Dimineță au intrat
30 raze de soare
Ce căldura lor mi-au dat.
De-aș putea să-nchid vreo 14
În cutia fermecată
Câte s-ar mai reîntoarce
Colo, pe bolta cerească?

P4.Mama are 40 ani. Nicu are cu 28 ani mai puţin. Câţi ani are Nicu?

P5. Ce rezultat voi obține dacă adaug 27 la numărul 66?

P6. Ionuț  avea  50  de  timbre, iar prietenul  său  Cosmin 21  timbre. Câte  timbre  au împreună cei doi băieți?  

P7. Pe coasta unui deal au fost plantați 32 puieți de copaci cu frunze căzătoare. Dintre aceștia 9 sunt stejari, 7 sunt fagi, iar restul mesteceni. Câți mesteceni au fost plantați?
Elevii primesc o fișă de lucru cu următoarele cerințe:
P8.  Adevărat (A)  sau fals  (F)?

    Dealul este mai înalt decât muntele.    ________
    Munții se reprezintă, pe hartă ,cu maro.  _________
    La câmpie cresc păduri de conifere(brazi). ______
     Pe hartă, culoarea verde reprezintă  câmpia. _________
     Câmpia este mai joasă decât dealul.   _______
     La deal sunt livezi de pomi fructiferi și viță de vie._____
     Brazii cresc în special la munte.-----------


Elevii rezolvă exercițiile propuse de învățătoare.
















Se va insista asupra aşezării : unităţi sub unităţi şi zeci sub zeci , scăderea făcându-se de la dreapta înspre stânga .







  



Elevii solicitați ies la tablă și rezolvă exercițiile propuse.







Exercitiul









  
Jocul



Exercițiul



Tabla


Frunze
Copăcel
Panou



Caietele elevilor












Frontal

Aprecieri verbale




















Observarea




Aprecieri verbale







7.


Obținerea
performanței/
4 min




O1

  M.I. Află :
-numărul cu 32 mai mic decât:  91; 
 -numărul cu 45 mai mare decât 19;  

Elevii rezolvă munca independentă.

Caietele elevilor
Exercițiul
independent
Evaluare scrisă



8.




Realizarea
Feed-back-ului
4 min/










Spune dacă este adevărat sau fals dacă : În zona de deal poți întâlni păduri de fag, stejar sau fag?
Munții din țara noastră sunt munții?
Ce animale trăiesc în zona de câmpie?

Elevii răspund la întrebările adresate de către propunătoare.



Conversația

frontal

Aprecieri verbale


9.






Evaluare
8 min








O1





Elevii vor rezolva o fişă de evaluare cu următoarele cerințe:
1.Efectuează adunările și scăderile așezând numerele unele sub celelalte:
27 +  29 =                                                    24 + 45 + 13 =
89 - 36 =                       
99 -  62 - 13 =
2.Colorează formele de relief din imagine utilizând culoarea corespunzătoare:
Elevii rezolvă sarcinile din fișa de evaluare.
Cu ajutorul învățătoarei elevii își vor acorda calificative.
Fișe de evaluare
Exercițiul

independent

autoevaluare

10.


Încheierea

activității
      1 min.




Se fac aprecieri generale şi individuale. Elevii care au fost activi primesc calificative.
Se anunță tema pentru acasă.                                            
Ex.2 și 3 de la pagina 17, având următoarea cerință:
Calculează apoi verifică prin adunare și prin scădere;
Calculează așezând termenii unii sub alții.
Elevii ascultă aprecierile învățătoarei.
Își notează tema.



Explicația


frontal



Aprecieri verbale









Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.