Proiect didactic, MEM, clasa I

 

 

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Movila Miresii

Data: 25.02.2022

Clasa: I

Propunător: Florean Cornelia

Aria curriculară: Matematică și știinte

Disciplina: Matematică și explorarea mediului

Unitatea de învățare: Soarele - sursă de lumină și căldură

Subiectul lectiei: Adunarea numerelor naturale  formate din zeci și unități în concentrul 0-100 cu trecere peste ordin

Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare de cunoștințe

 

Competențe specifice:

Matematică și explorarea mediului

1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la  numărare

4.2. Identificarea unor consecinţe ale unor acţiuni, fenomene, procese simple

 Comunicare în limba română

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate

Arte vizuale și abilități practice

1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice

 

 

Obiective operaţionale:

O1 – sã efectueze corect adunări de tipul ZU + ZU;

O2 – să  găsească răspunsurile corecte la ghicitorile matematice;

O3 – să recunoască rolul soarelui asupra vieții pe pământ;

O4 – să utilizeze terminologia specifică operaţiei de adunare;

Afective:

O5 – să  manifeste interes şi plăcere pentru înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor învăţate;

Psihomotrice:

O6 – să păstreze o poziție corespunzătoare în bănci pe parcursul activității;

 

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observarea, jocul

Mijloace de învăţământ: fişe de lucru/ evaluare, manuale de matematică Editura EDP, caietele de clasă și teme, flipchart;

Forme de organizare: frontală, independentă.

Resurse umane: 26 elevi

Resurse temporale: 50 minute

Locul desfăşurării: sala de clasă

 

BIBLIOGRAFIE:

- Constanța Bălan și colaboratorii, Matematică și explorarea mediului, manual pentru clasa I,  EDP;

- Programa şcolară pentru clasa I, București, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;

- Metodica predării matematicii la clasele I-IV” I.  Neacşu;


SCENARIUL LECŢIEI

Etapele lectiei/

Timp /ob.op

CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII

Metode și procedee

Mijloace

de înv.

Forma de organizare

Evaluare

Activitatea învățătorului

Activitatea elevilor

 

 

 

 

 

Moment organizatoric

1 min/

 

Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune condiţii a lecţiei cerând elevilor să pregătească materialele necesare.

Elevii se pregatesc pentru ora de matematică.

 

 

 

Manuale

Caietele elevilor

Frontală

Aprecieri verbale

Verificarea

temei

/3 min/

 

      

Verific  cantitativ efectuarea temei.

 

Numesc pe rând câte un elev să citească rezultatele obținute, iar colegilor le cer să se corecteze acolo unde este cazul.

 

 

Elevii prezintă caietele de teme şi se corectează dacă este nevoie.

 

 

 

 

Caietele de temă

 

frontală

 

Aprecieri verbale

Reactualizarea cunoștințelor/

3 min/

 

O1

 

O3

  Verificarea cunoştinţelor - terminologie matematică:

1-Ce operaţie matematică am învăţat ora trecută?

2- Care este semnul adunării? 

3-Cum se numesc numerele care se adună ?

4-Dar rezultatul adunării ?

5-Ce operaţie faceţi când auziţi :,...cu atât mai mult , ... cu atât mai mare ?

6-Ce rol are soarele în viața noastră?

7.Cum se numește momentul în care soarele apare pe cer?

8.Dar momentul în care soarele dispare de pe cer, într-o zi?

Alfă numărul cu  5 mai mare decat 10.

Alfă numărul cu  3 mai mare decat 10.

Alfă numărul cu  4 mai mare decat 10.

 

   

1.Am învăţat operaţia de adunare.

2-plus;

3-4: Elevii denumesc noţiunile de: termeni, sumă. 

5.Operații de adunare.

6. Soarele ne furnizează lumină și căldură, necesare pentru creșterea plantelor, dar și pentru a exista viață pe pământ.

7.răsărit

8.apus

Numerele sunt: 15, 13, 14.

 

 

 

 

 

Convesația

 

frontală

Aprecieri verbale

 Captarea atenției/

1 min

 

 

 

·         Prezentarea unor ghicitori despre soare:

     1.Mar frumos si aurit,
Chiar din cer a rasarit.
Ziua intreaga straluceste
Si pamantul incalzeste.
Cine e?

 

2. Galben ca puful de pui

Straluceste si e mare

Agatat in cer de-un cui

Palarie rotitoare.

Ziua-l vezi, iar noaptea nu-i

Pe pamant e ca o floare.

Cine e?

 

 

 

Elevii răspund corect la ghicitori. (soarele)

 

Jocul

 

 

Textul ghicitorilor

frontal

Aprecieri verbale

 Anuntarea obiectivelor

operaționale/

1min

·         Astăzi, la matematică, vom rezolva diverse exerciţii de adunare şi vom vorbi despre importanța soarelui pentru viață.

·         Notez titlul lecţiei pe tablă .

Elevii sunt atenţi la explicaţiile învăţătoarei pentru a şti ce au de făcut în ora respectivă.

 

 

Explicația

Caietele elevilor

 

frontală

observarea

 

Dirijarea învățării

25 min/

 

 

O1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O2

 

 

 

 

 

O3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O4

 

 

 

 

 

O1

 

 

 

 

 

 

Cer elevilor să efectueze următoarele exerciţii şi probleme ghicitori, ieșind pe rând la tablă:

 

42+19=                  67+24=

33+48=                  26+47=

54+29=                  34+38=

56+25=                   55+27=

75+18=                   26+49=

Fiecare operație este scrisă pe o rază de soare, pe care elevul o va extrage dintr-un coșuleț.  Elevul numit vine la tablă, rezolvă operația scrisă, iar apoi prinde raza pe soarele expus pe flipchart unde sunt scrise rezultatele operațiilor.

 

Probleme sub formă de ghicitori:

P1.

Pe cer în amiaza mare

 Erau 36  raze de soare

Iar mai bine de mă uit

  Încă 24   au apărut.

  Câte raze râd acum

  Chiar la margine de drum?

                           

                            

                    P2.  

                       5o de flori frumoase

                       Strânge iute-o florăreasă

                       Și încă 15  a  mai cules

                        Veselă, bineînțeles!

                       Însă soarele a apus

                      Mă întreb de știți voi oare

                     Câte flori acum ea are?

 

P3.

Pe fereastra din odaie

Dimineață au intrat

30 raze de soare

Ce căldura lor mi-au dat.

Eu am scos încă vreo 14

Din cutia fermecată

Mă întreb cine acum poate

Să le socotească toate?

 

Voi continua cu următoarea sarcină scrisă pe o coală de flipchart, dar și pe caietele elevilor. Voi solicita pe rând câte un elev pentru rezolvarea tuturor operațiilor.

 

 

Elevii rezolvă exercițiile propuse de învățătoare.

 

 

 

Rezultatele obținute vor fi:

61,81, 83, 81,93

 

94, 73, 72, 82, 75

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Se va insista asupra aşezării : unităţi sub unităţi şi zeci sub zeci ,  adunarea făcându-se de la dreapta spre stânga .

 

 

 

 

 

 

 

Problemele se vor rezolva astfel:

36+24=60

50+15=65

30+14=44

 

.

  

Elevii solicitați ies la tablă și rezolvă exercițiile propuse.

 

 

 

 

Rezultatele obținute vor fi:

65

65

91

90

82

 

 

 

 

Exercitiul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Jocul

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

Tabla

 

 

 

 

 

Caietele elevilor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontal

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Observarea

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 Obținerea performanței/

 4 min

O1

 

Află :

-numărul cu 12 mai mare decât:  79; 

 -numărul cu 45 mai mare decât 48;  

Solicit doi elevi să scrie la tablă exercițiile.

Elevii rezolvă astfel:

12+79=91

45+48=93

Caietele elevilor

Exercițiul

independent

Evaluare scrisă

Realizarea

Feed-back-ului

3 min/

 

O4

O3

Despre ce operație am vorbit astăzi la ora de matematică?

Ce operație facem atunci când spuneam că ,,adăugăm” elemente? mai mult cu atât?

Ce rol are soarele în viața noastră?

Elevii răspund la întrebările adresate de către propunătoare.

 Soarele luminează și încălzește pământul. Când apare pe cer dimineața spunem că răsare, iar seara el apune.

 

Conversația

frontală

Aprecieri verbale

 Evaluare

7 min

O1

 

 

 

Elevii vor rezolva o fişă de evaluare cu următoarele cerințe:

1.Calculați:

50 + 34=                     

  47+25=   

  2.Colorează soarele din imagine:                 

Elevii rezolvă sarcinile din fișa de evaluare.

Cu ajutorul învățătoarei elevii își vor acorda calificative.

Fișe de evaluare

Exercițiul

 

independent

 

autoevaluare

Încheierea

activității

2 min.

Se fac aprecieri generale şi individuale. Elevii care au fost activi primesc calificative. Se anunță tema pentru acasă.                                 

 

Elevii ascultă aprecierile învățătoarei.

Își notează tema în caiete.

 

 

 

Explicația

 

 

frontală

 

Aprecieri verbale


 

Fișă de evaluare

 

 

1.Calculați așezând numerele unele sub altele:

 

 50 + 34=                     

 

 

  47+25=                       

 

 

 

 

 

 

2.Colorează soarele din imagine:


 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.