Proiect didactic - Iarna după Mihail Sadoveanu

 

Proiect de activitate didactică online

 

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială

Data: 9 decembrie 2020

Clasa: a II-a B

Propunător:

Aria curriculară: Limba și comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea tematică:  Farmecul iernii

Titlul lecției: Iarna, după Mihail Sadoveanu – exerciții aplicative

Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare a cunoștințelor

Durata: 35 minute

Locul de desfășurare: on-line, acasă la fiecare elev.

 

COMPETENȚE SPECIFICE

Comunicare în limba română:

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate

1.2 Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat

4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare

 

AVAP:

2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile

 

 

Obiective operaționale:

La finalul activității didactice, elevii vor fi capabili:

 

O1. - să citească corect, expresiv, conştient și în ritm propriu textul din manual;

O2. – să răspundă corect la întrebările adresate, referitoare la conţinutul textului;

O3. –să identifice în text propozițiile solicitate;

O4. – să găsească cuvinte cu sens asemănător/ opus celor indicate;

O5 - să selecteze itemul corect din variantele propuse;

afective

 O6. - să manifeste interes pentru activitatea desfăşurată; 

psihomotrice :

  O 7. - să scrie în caiete lizibil şi îngrijit în ritm propriu.

 

Strategii didactice:

1. Metode şi procedee: conversaţia, explicația, exercițiul, brainstorming, chestionarul online;

2.Mijloace de învăţământ (resurse tradiționale și moderne): manual E.D.P, caietele elevilor, flipchart, dispozitive digitale (calculator/laptop/tabletă/telefon), internet, platforma Classroom, aplicația Meet, aplicația DroidCam, aplicația Wordwall, Tablă Jamboard;

3. Forme de organizare a activităţii: frontală, independentă;

4. Forme de evaluare a activității: observarea, aprecieri verbale, chestionarul online, aprecierea colectivă;

       5. Resurse umane: 20 elevi

 

Bibliografie:

-          Manual Comunicare în limba română, pentru clasa a II-a, E.D.P. București

-          Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ  pentru Clasa a II-a, nr. 3418/19.03.2013

-          Nuţă, S., (2001),Metodica predării limbii române în clasele primare, Editura Aramis

-          https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20II-a/Comunicare%20in%20limba%20romana/EDP/#p=60

 

 

Desfășurarea activității

 

 

Etapele lecţiei

 

Ob. Op.

 

Conţinutul știinţific

Strategii didactice

 

Forme de evaluare

Metode şi procedee

Forme de organizare

Resurse materiale

Activitatea învățătoarei

Activitatea elevilor

1. Moment

 organizatoric

     3 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pregătirea pentru desfăşurarea activităţii:

Accesez platforma Classroom, generez o sesiune online cu ajutorul aplicației Meet și trimit invitația elevilor pentru a participa la lecție;

Mă asigur că dispozitivele tuturor elevilor funcționează (camera, microfonul, conexiunea la internet);

Salut elevii pe măsură ce se conectează și inițiez o conversație plăcută, până la conectarea tuturor elevilor.

 

 

 

Intră pe aplicația Meet și se conectează la lecția inițiată de către învățătoare, accesând butonul ”Participă”

Verifică funcționalitatea conexiunii video și audio;

Își salută învățătoarea, colegii, participă la conversație.

 

 

 

Exercițiul

organizatoric

 

 

 

 

 

Frontală

Dispozitive electronice (laptop, calculator, tabletă, telefon) și internet

 

 

Platforma Classroom

Aplicația Meet

 

 

 

 

2. Captarea

      atenției

       5 min.

 

O1

 

Propun realizarea unui Brainstorming având ca element central cuvântul ,,Iarna”.

La ce ne gândim atunci când spunem Iarna?

 

În timp ce elevii îmi dau răspunsurile lor, eu le adaug pe flipchart, care este vizibil pe ecranele lor cu ajutorul aplicației DroidCam.

 

Elevii vor da răspunsuri precum:

Om de zăpadă, bulgări de nea, derdeluș, sanie etc.

 

Brainstorming

 

frontală

 

 

 

Flipchart

 

Aplicația DroidCam

 

aprecieri verbale

 

3. Anunţarea

 temei și a

 obiectivelor

     1 min.

 

Anunț tema și obiectivele lecției pe înțelesul copiilor.

Vom citi din manual textul ,,Iarna” după M. Sadoveanu și vom rezolva sarcini legate de conținutul acestuia.

Elevii sunt atenți la anunțarea obiectivelor operaționale.

 

Explicaţia

 

Frontală

 

 

 

4.Dirijarea activității

     14 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O3

Cer elevilor să deschidă manualele la pagina 60 și numesc 2-3 elevi să citească textul.

Adresez întrebări pe baza textului citit:

1.Când se petrece întâmplarea?

 

2.Ce a cerut băiatul lui Moș Irimia?

 

 

 

 

3.Unde au pornit băieții?

 

 

4.Ce i-a învățat Vasile a lui Pânzaru?

 

 

 

5.Cum se simțea băiatul?

 

 

6.De ce chiuiau copiii?

 

 

 

 

Numesc elevi pentru citirea selectivă a următoarelor enunțuri:

a)Enunțul în care Tudoriță învață să cârmuiască sania.

b)Fragmentul care înfățișează cursa celor doi frați.

 

Partajez  ecranul laptopului și deschid o tablă Jamboard astfel încât elevii pot vizualiza următoarele exerciții pe care le vor nota și  în caietele de clasă:

1.      Găsiți cuvinte cu același sens:

Zăpadă=

Troienit=

Deal=

2.      Găsiți cuvinte cu sens opus pentru:

Bogată –

 Înghețat-

Mergea -

 

Elevii deschid manualul la pagina indicată, citesc în gând textul odată cu colegii lor și formulează răspunsuri la întrebările propunătoarei;

1. Întâmplarea se petrece în vacanța de iarnă.

2. Băiatul i-a cerut lui Moș Irimia să-i cioplească o săniuță.

3. Băieții au pornit pe derdeluș, pe costișă, să se dea cu săniuța.

4. Vasile a lui Pânzaru i-a învățat pe băieți cum să conducă săniuța.

5. Băiatul ( Tudoriță) se simțea bucuros.

6. Băieții satului chiuiau de bucuria săniușului.

Elevii solicitați citesc enunțurile corespunzătoare din manual.

a) ,,Măi, Tudoriță... ca trenul!”

b),,După ce bătrânul... chiuind și urlând.”

 

 

 

 

Elevii notează în caiet execițiile propuse

Zăpadă=nea, omăt

Troienit= înzăpezit

Deal=culme

 

Bogată – săracă

 Înghețat-dezghețat

Mergea – stătea

 

Conversația

 

 

 

 

 

 

 

 

exercițiul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontală

 

 

Dispozitive electronice 

 

Manual digital

 

manualele elevilor

Aprecieri verbale

 

5.Obținerea performanței

     5 min.

 

 

O4

 

 

Solicit elevilor rezolvarea exercițiului- joc din manual:

Descoperă cuvintele ascunse în cuvântul ,,fulgerător”.

Elevii scriu exercițiul indicat și-l rezolvă astfel:

Fulgerător- fulg/ ger/ fulger/ eră

 

Exercițiul

 

Frontală

 

 

 

Caietele elevilor

 

Tablă Jamboard

 

 

Aprecieri verbale

 

 

6. Evaluarea

 activității

     5 min.

 

 

 

Evaluarea se va face prin intermediul unui chestionar postat, al cărui link va fi postat pe chat-ul întâlnirii online. Acesta va conține următoarele întrebări:

1.      Iarna era bogată în:

-zăpadă

– gheață

- sănii

2. Băiatului i-a cioplit o sanie:

-fratele Matei

-Moș Irimia

-un prieten

3. Săniuța mergea la vale:

-încet

-fulgerător

-greu

4. Pe deal băieții satului:

-plângeau

-cântau

-chiuiau

5. Băiatul a învățat să conducă sania de la:

-Vasile a lui Pânzaru

-bunica

-prietenii săi

Elevii vor rezolva chestionarul propus utilizând propriul dispozitiv.

La finalul testului rezolvat ei vor primi punctajul. Propunătoarea îi va întreba despre punctajul obținut, iar elevii vor ridica mânuța pentru a confirma la câte din cele cinci întrebări au răspuns corect.

 

Conversația

 

 

Independentă

 

Aplicația Wordwall

Chestionar online

 

7. Încheierea activității

     2 min.

 

Fac aprecieri globale asupra participarii copiilor și a modului de lucru pe parcursul orei, anunț pauza și le reamintesc că la fix vom începe următoarea activitate.

Le anunț tema: Reprezentați printr-un desen conținutul textului  ,,Iarna” după Mihai Sadoveanu.

Elevii ascultă aprecierile.

Își notează tema.

conversația

 

 

frontală

 

 

aprecieri colective

 

 

Anexe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.