Proiect didactic - Omul de zăpadă- colaj

 

 

PROIECT DE ACTIVITATE ONLINE

 

 

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială

DATA:  9 decembrie 2020

CLASA : a II-a B

PROPUNĂTOR:

ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii

DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Iarna pe uliță

SUBIECTUL LECȚIEI :  Tehnici de lucru cu materiale textile:  Omul de zăpadă – colaj TIPUL LECŢIEI: formare de  priceperi şi deprinderi

Competențe specifice

 

AVAP:

1.1. Sesizarea diferenţei dintre informaţia practică transmisă prin limbaj vizual şi mesajul artistic

2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile

2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente
de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică


CLR:

2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare

2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare


MM:
2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici şi individual, asociind dirijatul intuitiv

3.1. Manifestarea adecvată pe muzică, sugerată de anumite elemente de limbaj muzical

           

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

COGNITIVE

O1 – să identifice etapele  realizării lucrării pornind de la modelul dat ;

O2 – să asambleze corect  piesele  pentru realizarea produsului final;

O3 – să  utilizeze tehnici diferite de lucru ;

O4 să evalueze lucrările proprii şi pe ale colegilor, cu ajutorul criteriilor de evaluare stabilite;   

 

 MOTRICE  

O5-să mânuiască corect materialele de lucru;

 

AFECTIVE

O6 -să participe cu interes la activitate;

 

STRATEGIA DIDACTICĂ:

RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, observarea, explicaţia, exerciţiul, munca independentă, demonstrația

 RESURSE MATERIALE: lucrarea model Omul de zăpadă,  hârtie colorată, dischete  albe demachiante, foarfece, lipici , fond muzical, laptop, dispozitive electronice, conexiune la internet, aplicații: Meet și DroidCam, document Pdf cu pașii lucrării.

FORME DE ORGANIZARE: frontală și independentă   

FORME DE EVALUARE: observarea comportamentului elevilor, aprecieri verbale;

RESURSE UMANE: 20 elevi

RESURSE TEMPORALE: 35 de minute

LOCUL DE DESFĂȘURARE: acasă la fiecare copil conectați pe platforma Classroom/ aplicația MEET

BIBLIOGRAFIE:

-Ministerul Educației Naționale – Programa școlară: Clasa a II-a; Aprobată în 19.03.2013

-Educaţie plastică – ghid metodologic, clasele I – IV – Silvia Drăghicescu, Florenţa Drăghicescu;

 

Youtube:

 

https://www.youtube.com/watch?v=35hAjisjbO8&ab_channel=TraLaLa

 

https://www.youtube.com/watch?v=fsAH9uMwcac&ab_channel=Mr.Parrot

 

https://www.youtube.com/watch?v=rdEvelHw7Nc


 

DEMERSUL DIDACTIC

 

Nr.

crt

Etapele lecţiei

/timp

 

Ob

Op

Activitatea propunătorului

Activitatea elevilor

Resurse procedurale

Resurse materiale

Forme de organizare

Metode și instrumente

 de evaluare

 

 

1.

Moment organizatoric

 

2 min.

 

Pregătirea pentru desfăşurarea activităţii online:

Accesez platforma Classroom, generez o sesiune online cu ajutorul aplicației Meet și trimit invitația elevilor pentru a participa la lecție;.

Mă asigur că dispozitivele tuturor elevilor funcționează (camera, microfonul, conexiunea la internet);

 

Se pregătesc pentru începerea activităţii.

Intră pe aplicația Meet și se conectează la lecția inițiată de către învățătoare, accesând butonul ”Participă”

Verifică funcționalitatea conexiunii video și audio;

Își pregătesc materialele solicitate de propunătoare înainte de începerea activității: hârtie colorată,  carton colorat, hârtie albă, lipici, foarfece.

 

Dispozitive electronice

Platforma Meet

Conexiune internet

 

Frontală

 

observarea

2.

Captarea şi orientarea atenţiei/

 

5 min.

 

Propun spre audiție/ vizionare cu ajutorul aplicației DroidCam următorul cântecel:

https://www.youtube.com/watch?v=35hAjisjbO8&ab_channel=TraLaLa-Cantecesideseneanimatepentrucopii

Inițiez o discuție despre subiectul cântecelului: Omul de zăpadă  și adresez elevilor următoarea întrebare:

-Ce activitate vă place să faceți atunci când vedeți multă zăpadă afară?

Ascultă cu atenție.

 

 

 

 

Răspund la întrebarea propunătoarei:

 

-Să construim oameni de zăpadă, să ne îmbulgărim, ba chiar să facem concurs pentru ,,Cel mai haios om de zăpadă”.

 

 

 

Conversaţia

 

 

 

 

 

 

 

Link Youtube

 

Aplicația DroidCam

 

 

 

 

Frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Aprecieri  

      verbale  

 

 

 

 

 

 

3.

Anunţarea temei şi a obiectivelor

1 min.

 

 

 

Iată, pentru că vă doriți prezența unui Om de zăpadă și pentru că la activitățile de astăzi am vorbit despre iarnă și fenomenul meteorologic specific iernii, ninsoarea, vă propun să realizăm la ora de AVAP din hârtie colorată și dischete demachiante un colaj intitulat ,,Omul de zăpadă”.

 

Ascultă cu atenţie tema activității.

 

 

 

Explicația

 

 

 

 

 

Frontală

 

Observ

comportamentul elevilor

 

 

4.

 

Dirijarea învăţării

15 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O1

 

 

 

 

O2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Le expun virtual elevilor modelul pregătit de mine și, cu ajutorul lor, voi identifica și denumi materialele folosite în realizarea lucrării.

Le explic și fac demonstrația etapelor de lucru cu ajutorul unui material pe care-l partajez pe dispozitivele elevilor:

- pregătim un carton de culoare albastră ;

-decupăm din carton negru căciula și năsturașii hăinuței Omulețului și mătura ;.

-pregătim nasul din hârtie portocalie ;

-mânuțele din două cerculețe decupate din dischete albe ;

-din dischete demachiante întregi  vom face corpul omulului de zăpadă ;.

- vom desface 2-3 dischete pe care le vom lipi cu partea desprinsă în sus pentru a marca zăpada ;

-din hârtie albă vom decupa fulgi de nea pe care-i folosim în decorarea lucrării ;

 

După ce pregătim aceste materiale le lipim pe cartonul albastru conform modelului expus.

 

Le precizez timpul de lucru și care vor fi criteriile de evaluare ale lucrărilor;

-Realizarea temei propuse;

-Parcurgerea pașilor în timpul alocat lucrării;

-Originalitate în decorarea lucrării;

-Finalizarea lucrării.

Înainte de a se apuca de lucru, execut împreună cu elevii câteva exerciţii pentru relaxarea muşchilor mâinii:

,,Mişcăm degeţelele,

Batem încet palmele,

Pumnişorii uite-aşa

Şi morişca tot aşa,

Înainte si-napoi,

Vine ploaia pe la noi.”

 

Asigur fondul muzical necesar în vederea creǎrii unei atmosfere adecvate lucrului.

Le urez: ,,Spor la lucru!”

Supraveghez online activitatea elevilor.

 

 

Elevii îndeplinesc sarcinile propunătoarei.

Sunt atenți la enunțarea etapelor de lucru.

Elevii vor repeta etapele de lucru ce trebuie urmate pentru finalizarea lucrării.

 

Elevii vor lucra independent și vor pune întrebări, dacă întâmpină dificultăți.

  

 

 

 

Explicația

 

 

Demonstrația

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exercițiul

 

Dispozitive electronice

 

Document Pdf

 

Lipici

 

Hârtie colorată

 

 

Carton colorat

Foarfece

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fond muzical

Chopin Spring Waltz

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

Observarea

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Observ comportamentul elevilor

 

 

 

5.

 Evaluarea

7 min.

 

 

O4

 

 

După ce elevii  vor finaliza lucrările, acestea vor fi expuse în fața camerei, se vor analiza online, ţinând cont de criteriile de evaluare stabilite anterior.

 

Expun lucrarea la camera dispozitivului electronic pentru a fi evaluată de colegi și propunătoare.

Oferă LIKE-uri virtuale lucrărilor finalizate ale colegilor.

Apreciază lucrările colegilor, respectând criteriile de evaluare stabilite anterior;

 

 

Conversația

 

 

 

Lucrările elevilor

 

 

 

Frontală

 

Aprecieri verbale

 

Like-uri virtuale

6.

Încheierea lecţiei

5 min.

 

Fac aprecieri și observații evidenţiind efortul pe care l-a depus fiecare în realizarea lucrării.

Propun spre audiție următorul videoclip:

https://www.youtube.com/watch?v=rdEvelHw7Nc

și îi îndemn să execute mișcările sugerate de cântec și realizate de copiii din videoclip.

Ascultă cu atenţie.

Execută mișcările efectuate de copiii din videoclip.

Convesația

Jocul

Link Youtube

Aplicația DroidCam

Frontală

Aprecieri verbale