Proiect didactic - Muzică și mișcare


Unitatea de învățământ:
Data: 24.05.2018
Propunător:
Clasa: Pregătitoare
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Muzică și mișcare
Unitatea tematică: Călătorind prin univers
Unitatea de învățare: Elemente de limbaj muzical
Subiectul lecției: Nuanțe: tare, încet, mediu/
                          Cântec suport: Nu mi-e frică de Bau- Bau!
Tipul lecției: Predare-învățare
Număr de elevi: 27
Durata: 35 minute+15 minute activități în completare
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1 Receptarea cântecelor cu o structură ritmico-melodică asemănătoare cântecelor din folclorul copiilor;
2.1 Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mișcarea sugerată de text;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Pe plan cognitiv:
O1 - Să execute corect exerciţiile de încălzire şi omogenizare a vocii păstrând ritmul , durata , înălţimea sunetelor;
O2 – Să folosească corect elemente de tehnică vocală (respirație, emisie, dicție);
O3 - Să interpreteze cântecul , jocul muzical , individual sau în grup cu nuanță variată: tare, încet, mediu;
O4 - Să asocieze corect mişcările sugerate de textul jocului muzical cu versurile şi melodia acestuia;


Pe plan afectiv:
O5-Să manifeste interes pentru activitate;
Pe plan psiho-motric:
O6 - Să exprime prin mişcare plăcerea creată de muzică ;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicaţia , demonstraţia , jocul, exerciţiul,expunerea; 
2. FORME DE ORGANIZARE: frontală, independentă, pe grupe;
3. RESURSE MATERIALE: textul cântecului, videoclipul cântecului, laptop, plasmă TV, fișe cu desenul reprezentativ cântecului, medalii;
4. FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea comportamentului elevilor, aprecieri verbale;

BIBLIOGRAFIE:
- Manea, Alexandra: Matache, Claudia: Ioan, Lilian; Ruse, Clara-Ghid practic pentru clasa pregătitoare, Editura Sinapsis,  2016
- “Programa şcolară pentru disciplina Muzică și mișcare – clasa pregătitoare”, Bucureşti, 2013



DEMERSUL DIDACTIC
Nr.
Crt.
Etapele lecției/timp

Ob.
Op.
Activitatea propunătoarei
Activitatea elevilor
Metode și procedee
Materiale didactice
Forme de organizare
Forme de evaluare
1
Moment organizatoric

1 min.

Asigur condițiile optime pentru buna desfășurare a activității:
-Aerisirea sălii de clasă
-Pregătirea materialului didactic necesar.
Se pregătesc pentru activitate.


Frontală
Observ comportamentul
elevilor
2
Captarea atenției

2 min

Captez atenția elevilor cu ajutorul videoclipului cântecului Nu mi-e frică de Bau Bau!
Urmăresc videoclipul cântecului.
Expunerea
Plasmă TV
Laptop
Videoclip
Frontală
Observ comportamentul
elevilor
3
Anunțarea temei și a obiectivelor
1 min.

Anunț copiii că vom învăța cântecul: Nu mi-e frică de Bau Bau!
Sunt atenți la explicațiile propunătoarei.
Explicația




Frontală
Observ comportamentul
elevilor
4
Dirijarea învățării
20 min.

O1









O2















O3













O4

-Solicit elevilor efectuarea unor exerciții de încălzire și omogenizare a vocii:
-suflăm frunzele uscate din palmă;
-umflăm un balon;
-încălzim o vrăbiuță;
-tragem aer în piept, iar la expirare spunem aaaaaaaa (a,e,i,o,u).
-Precizez elevilor faptul că acest cântecel pe care îl vom învăța este foarte amuzant.
De asemenea, le subliniez elevilor că textul  cântecului ne sugerează niște mișcări  și este plăcut să le executăm atunci când cântăm.






-Prezint versurile cântecului și mă asigur de înțelegerea conținutului de către elevi, explicând cuvintele necunoscute
(Anexă)
-Le cer elevilor să învețe textul  astfel:
-Recit prima strofă de două ori împreună cu toată clasa.  
-Continui apoi cu refrenul pe care-l vom repeta de două ori.
-Reiau  prima strofă și refrenul cântând împreună cu elevii.

 În același fel voi proceda  cu celelalte două strofe ale cântecului, reluând de fiecare dată strofele anterioare.
Efectuează exercițiile de încălzire a vocii.













Sunt atenți la explicațiile propunătoarei













Sunt atenți la explicațiile propunătoare.








Repetă textul cântecului la indicația propunătoarei.






Interpretează cântecul împreună cu propunătoarea






Exercițiul











Conversația















Conversația






Demonstra-ția





Exercițiul



















Frontală
























Frontală








Independen-tă

























Observ comportamentul
elevilor


































Aprecieri verbale
5
Evaluarea
activității

10 min.

O3
-Propun elevilor realizarea unui concurs în care voi împărți colectivul de elevi pe grupe.
-Solicit interpretarea cântecului de către fiecare grupă, dar și individual.
-La finalul activității propun interpretarea cântecului și a mișcărilor în același timp cu videoclipul prezentat inițial.
Îndeplinesc sarcinile solicitate de propunătoare.





Execută mișcările sugerate de cântec după cerința propunătoarei.




Exercițiul

Jocul





Laptop, videoclip, plasma TV

Pe grupe



Independen-tă



Frontală
Aprecieri verbale

Aplauze

Medalii
6
Activitați în completare

15 min.

În cadrul activităților recreative elevii  vor avea de colorat o imagine reprezentativă (Anexă) a versurilor  cântecului învățat: ,,Nu mi-e frică de Bau-Bau!”
Colorează imaginea.

Exercițiul


Fișe cu desenul reprezentativ cântecului
Independen-tă

Observ comportamentul
elevilor



7
Încheierea activității
 1 min.

Fac aprecieri generale și individuale privind participarea elevilor la activitate.
Ascultă aprecierile.
Conversația
Medalii
Frontală
Aprecieri verbale

Nu mi-e frică de Bau-Bau!

I Când copilul nu-i cuminte
Cei mari altă treabă n-au
Și vor să-l învețe minte:
"-Stai că vine-acum Bau-Bau! "
Refren:
Oare câte gheare are
Cum o arăta Bau-Bau?
Cât de fioros e oare
Cum o arăta Bau-Bau?
Hei, hei, hei!
Nu mi-e  frică, nu mi-e frică de Bau-Bau!
Nu mi-e frică, nu mi-e frică de Bau-Bau!
Nu mi-e frică, nu mi-e frică de Bau-Bau!
Nu mi-e frica de Bau-Bau! 
II
Vorbe goale pot să toarne
Cei ce doar din gură dau!
Că-i urât, că are coarne,
Nu mi-e frică de Bau-Bau!
Refren: 

III
Eu acum le dau o veste
Celor care s-au speriat,
E-o legendă, e-o poveste
Hei, Bau-Bau n-a existat!

Refren:

Un comentariu:

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.