PROIECT DIDACTIC
Data : 18.10. 2017
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Movila Miresii
Clasa : a IV-a A
Propunător : Florean Cornelia
Aria curriculară : Limbă şi comunicare
Disciplina : Limba și literatura română
Unitatea de învăţare : Carte
frumoasă, cinste cui te-a scris!
Subiectul : Intuirea claselor morfologice - Substantivul
Tipul lecţiei: sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Numărul de elevi: 16
Resurse temporale: 45 de minute
Competențe specifice:
1.1. Realizarea de deducţii simple pe baza audierii unui text literar sau
informativ accesibil;
3.5. Sesizarea abaterilor din textele citite
în vederea corectării acestora;
Obiective operaţionale:
Cognitive :
O1-să
folosească substantive în comunicarea orală și scrisă;
O2-
să recunoască substantivele din textul suport;
O3-
să formeze propoziţii cu substantive date;
O4-să
analizeze morfologic substantivele
dintr-un text dat precizând felul, genul, numărul;
O5-să
schimbe numărul unor substantive date;
Afective :
O6 -Să
participe cu interes la activitate;
Psiho-motrice:
O7 -să adopte o poziţie corectă
în bancă în timpul activității;
ELEMENTE DE
STRATEGIE DIDACTICĂ
Metode
si procedee: exerciţiul, ciorchinele, observaţia,
explicaţia, conversaţia , jocul.
Forme de organizare :
frontal, independent şi pe grupe;
Mijloace de invatamant: fişe de lucru, planşă cu aritmogrif, manual, caiete;
BIBLIOGRAFIE:
-Curriculum
Naţional.Programe şcolare pentru
învăţământul primar;
-Nuță,
Silvia, Metodica predării limbii române
în clasele primare, Editura Aramis, București, 2000;
-Alina Radu, Roxana Jeler, Manual de limba şi literatura romană,
clasa a IV-a, Editura Art;
Demersul
didactic
Nr.
crt.
|
Etapele lecţiei/
timp alocat
|
Ob.
op.
|
Activitatea propunătoarei
|
Activitatea elevilor
|
Resurse
procedurale
|
Resurse
materiale
|
Forma de organizare
|
Metode de evaluare/
|
||||||
1.
|
Moment
organizatoric
1 minut
|
Asigur un
climat propice desfăşurării activităţii.
Fac prezenţa.
|
Elevii îşi pregătesc materialele necesare activităţii.
|
Cărţile şi caietele de limba română
|
Frontală
|
Observarea
|
||||||||
2.
|
Captarea
atenţiei/ verificarea temei
4 minute
|
O1
|
Le dau la tablă, pe o planşă mare,
spre rezolvare un aritmogrif. Vezi ANEXA .
Vor primi aritmogriful şi pe fişe, fiind grupati cate trei elevi şi-l vor
completa în acelaşi timp cu cel de pe tablă.
În acest timp verific cantitativ şi calitativ (la o parte din elevi)
tema, după ce mă asigur că nu au întâmpinat probleme în rezolvarea ei.
|
Elevii participă la rezolvarea aritmogrifului din fişă.
Câte un copil va citi definiţia, apoi va răspunde şi va trece la panou ca
să-l completeze.
Se lucrează artimogriful la tablă, dar și pe fișele elevilor.
Soluția este: SUBSTANTIVUL
|
Jocul
Exercițiul
|
Fişe pentru
grupe de trei elevi, planşa de la tablă.
|
Frontală
|
Frontală
Pe grupe
|
||||||
3.
|
Anunţarea temei şi obiectivelor
operaţionale
1 minut
|
Pornind de la soluţia obtinută pe verticala A-B, SUBSTANTIVUL, voi anunţa
că vom face exerciţii de recunoaştere şi analiză a acestei părţi de vorbire.
Este o lecţie de consolidare şi vom face cât mai multe aplicaţii pentru a ne
fixa cunoştinţele despre substantiv, să îl recunoaştem în texte, să îi
stabilim felul şi numărul. Scriu pe tablă data şi tema lecţiei, respectiv Substantivul.
|
Elevii scriu în
caiete data şi titlul lecţiei.
Sunt atenţi la
propunătoare.
|
Explicaţia
|
Caietele
elevilor
|
Frontală
|
Observaţia
|
|||||||
4.
|
Dirijarea
învăţării
20 minute
|
O1
O1
O2
O3
O4
|
Propun spre
rezolvare la tablă un CIORCHINE despre substantiv, care va conţine toate
informaţiile cu privire la această parte de vorbire.
(ANEXA)
După fiecare
răspuns corect le voi cere elevilor să dea şi exemple.
Cerinţele
ciorchinelui vor fi:
-Ce este
substantivul?
-De cate
feluri este substantivul?
-Ce
denumeste substantivul comun? (cer exemple)
-Ce
denumește substantivul propriu? Dati-mi exemple de substantive proprii!
-Câte
numere are substantivul?(cer exemple)
-Cate genuri
are substantivul? (cer exemple)
Daţi exemple de
substantive ce denumesc:
-fiinţe: floare, om
-lucruri: tablou,pix…
-fenomene ale naturii:ceaţă ploaie,
brumă..
-însuşiri:frumuseţe, urâţenie
-stări sufleteşti:
bucurie,tristeţe,durere
-acţiuni:lupta, cântatul, defilare,
mersul;
În timpul completării ciorchinelui de la tablă, voi aşeza pe banca
fiecărui elev o fişă care va conţine ultimul alineat din textul ,,O altfel de
bibliotecă”, text preluat din manual, pag. 40.
(anexa )
Anexa va conţine, pe lângă textul suport,
următoarele exerciţii:
1.Solicit elevilor să sublinieze
substantívele din text.
După
identificare, solicit elevilor următoarea sarcină:
2. Trece în tabelul alăturat substantivele
identificate și schimbă-le numărul:
3. Solicit apoi
elevilor să analizeze substantivele
selectate, specificând felul, numărul și genul.
4.Alcătuiţi propoziții
dezvoltate utilizând următoarele substantive :
|
Elevii vor
răspunde:
Substantivul este partea de vorbire care denumeşte fiinţe, lucruri,
fenomene ale naturii, stări sufleteşti, acţiuni.
Substantivul
este de două feluri:comun si propriu.
Substantivul comun denumeste obiecte de acelasi fel.( masă, carte)
Substantivul propriu denumeste anumite fiinţe, lucruri, pentru a le
deosebi de celelalte din clasa lor, fiind nume de persoane, de localităţi, de
ţări, de animale etc.
(Maria,
Dunărea, Grivei, Brăila)
Substantivul
are două numere: singular si plural
Sg.
copil/ pl.copii
Sg.măr/
pl. mere
Substantivul
are trei genuri: feminin, masculin şi neutru.
(fem.
masă/ mas. copil/ neutru scaun)
Elevii
dau exemple conform cerinţei propunătoarei.
Elevii
rezolvă sarcinile propuse.
|
Ciorchinele
Exerciţiul
Conversaţia
Exerciţiul
Exerciţiul
Exerciţiul
Exerciţiul
|
Panou
Fişe
Tabla
Caietele
elevilor
|
Frontală
/
Frontală
Independentă
|
Aprecieri
verbale
Observația
Aprecieri
verbale
|
||||||
5.
|
Obţinerea performanţei
3 minute
|
O5
|
Găsește forma de plural a
următoarelor substantive comune: copil,
ziua, posibilitatea, titlu, bibliotecă.
|
Elevii rezolvă sarcina cerută.
|
Exerciţiul
|
Fișe de lucru
|
Pe grupe
|
Evaluare scrisă
Autoevaluare
|
||||||
6.
|
Realizarea feed-back-ului
7 minute
|
O3
O1
|
Le propun un joc, pe grupe:
Să identifice câte un substantiv care începe cu litera inițială a
prenumelui elevilor din grupă și realizarea în scris a unor propoziții cu acestea.
Câștigă grupa care termină prima rezolvarea cerinței.
|
Elevii vor participa cu interes. Vor citi propozițiile.
|
Exercițiul
Jocul
|
Fișe de lucru
|
pe grupe.
|
Aprecieri
verbale
Autoevaluare
|
||||||
7.
|
Evaluarea
8 minute
|
O1
O3
|
Dau elevilor spre rezolvare o fişă de evaluare a cunoştinţelor, având
următoarea cerință:
Alcătuiește câte un enunț
cu:
-un substantiv comun, nr. plural, genul masculin;
-un substantiv propriu;
|
Elevii rezolvă
fişa de evaluare.
|
Exercițiul
|
Fişe de
evaluare
|
Independentă
|
Evaluare scrisă
autoevaluare
|
||||||
8.
|
Încheierea
activităţii
1 minut
|
Fac aprecieri faţă de modul în care au răspuns la ora de limba şi
literatura română. Voi acorda calificative elevilor care s-au evidenţiat pe
parcursul orei.
Se stabileşte tema pentru acasă şi se dau câteva detalii cu privire la
modul de rezolvare.
|
Elevii ascultă aprecierile și observațiile propunătoarei.
Își notează tema pentru acasă. Vor primi un exerciţiu din manual.
|
Conversaţia
|
Manuale
|
frontală
|
Aprecieri
verbale
Calificative
|
Anexă
FIȘĂ DE LUCRU
(dirijarea învățării)
Fiind obișnuit cu cărțile tipărite, cărțile pe
care am învățat să citesc și cu care am crescut, a fost destul de greu să mă
obișnuiesc cu textul de pe ecran. Dar, treptat, am învățat să prețuiesc
avantajele pe care le aduce o astfel de lectură. Cred în continuare că fiecare
dintre noi ar trebui să aibă o mică bibliotecă, în care să se regăsească
autorii preferați, cu volumele frumos aranjate, ale căror coperte să le putem
admira oricând și pe care să le răsfoim când dorim. Dar mai cred și că sunt
momente în care este mult mai potrivită o carte electronică. Până la urmă, tot
ceea ce contează este faptul că citim, nu?
(Dan Rădulescu, O altfel de bibliotecă, articol nr. 2 / 2016, în revista Lumea cărților)
1.
Trece în tabel substantivele
identificate și schimbă-le numărul:
2.
Analizați substantivele
selectate, specificând felul, numărul și genul.
Substantivul
|
Felul
|
Genul
|
Numărul
|
4.Alcătuiţi
propoziții dezvoltate utilizând următoarele substantive :
bibliotecă, cărți, lectură;
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Anexă
ATINGEREA PERFORMANȚEI
(Sarcini pe grupe)
1.Găsește forma de
plural a următoarelor substantive comune: copil,
ziua, posibilitatea, titlu, bibliotecă.
Realizarea
feed-back-ului
(Sarcini pe grupe)
2.Identificați
câte un substantiv comun care începe cu litera inițială a prenumelui vostru și
realizați, în scris, propoziții cu
acestea.
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Anexă
EVALUAREA ACTIVITĂȚII
Alcătuiește câte un enunț cu:
a) un
substantiv comun, numărul plural, genul
masculin;
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
b) un
substantiv propriu;
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
EVALUAREA ACTIVITĂȚII
Alcătuiește câte un enunț cu:
a)un substantiv comun, numărul plural, genul masculin;
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
b)un substantiv propriu;
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
EVALUAREA ACTIVITĂȚII
Alcătuiește câte un enunț cu:
a)un substantiv comun, numărul plural, genul masculin;
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
b)un
substantiv propriu;
_______________________________________________________________
Anexă
ARITMOGRIF
1. Se scriu cu litera initială mare numele de ...
2. Într-o enumerare se pune ...
3. La sfarsitul unei propozitii interogative se pune
semnul ...
4. Orice intrebare asteapta un ...
5.
La sfarsit de propozitie
se pune ...
6.
Semnul grafic pentru
sunet este …
7. Prima lună a anului este...
8.
Pronumele este o … de
vorbire
9.
Într-o conversație scrisă
se foloseste linia de …
10.
Verbul este o parte de …
A
1
|
|||||||||||
B
Pe verticala A-B
ai obținut soluția: _______________________________
Anexă
SUBSTANTIVUL
Metoda ciorchinelui
Anexă
Fișă de lucru
(diferențiat)
Fiind obișnuit cu cărțile tipărite, cărțile pe
care am învățat să citesc și cu care am crescut, a fost destul de greu să mă
obișnuiesc cu textul de pe ecran. Dar, treptat, am învățat să prețuiesc
avantajele pe care le aduce o astfel de lectură.
Cred în continuare că fiecare dintre noi ar trebui să aibă o mică bibliotecă, în care să se
regăsească autorii preferați,
cu volumele frumos aranjate, ale căror coperte să le putem admira oricând și pe
care să le răsfoim când dorim. Dar mai cred și că sunt momente în care este
mult mai potrivită o carte electronică. Până la urmă, tot ceea ce contează este
faptul că citim, nu?
(Dan Rădulescu, O altfel de bibliotecă, articol nr. 2 / 2016, în revista Lumea cărților)
1. Transcrie textul:
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2.Alcătuiește enunțuri utilizând
substantivele subliniate din text:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
3.Ai terminat? Scrie în câteva rânduri
ce ți-ar plăcea să faci la următoarea oră de limba română.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Nu se înjura şi nu se face spam
Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.