PROIECT DIDACTIC - Scrierea corectă a cuvintelor care conţin grupul de sunete ua/uă



Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Movila Miresii
Data : ....
Propunător:
Clasa: a-II-a A
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învățare: Bun venit, primăvară!
Subiectul: Scrierea corectă a cuvintelor care conţin grupul de sunete ua/uă / Text suport: Un joc nou, după Călin Gruia
Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare de cunoștințe

Competențe specifice:
1.3. Identificarea sunetelor şi silabelor în cuvinte şi a cuvintelor în enunţuri rostite cu claritate
3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut


Obiectivele operaţionale:
Cognitive:
O1.Să citească corect, fluent, conştient şi expresiv textul;
O2.Să răspundă la întrebări legate de conținutul textului;
O3.Să recunoască personajele textului după prezentarea acțiunii acestora;
O4.Să distingă în cuvinte date grupurile de sunete ua/uă  ;
O5. Să despartă în silabe cuvinte care conțin grupurile de sunete ua/uă;
O6. Să identifice  silabe potrivite pentru a forma cuvinte ;
Motrice:
O7.păstreze poziţia corectă în bancă pe tot parcursul lecției
Afective:
O8. să manifeste interes pentru lecţie, răspunzând prompt şi  solicitări 

Strategii didactice:
Resurse procedurale: exercițiul, conversația, explicația, lectura explicativă, jocul
Resurse umane: 16 elevi
Resurse materiale: manual CLR, fişe de lucru cu imagini reprezentative din text, fișe-stea, flipchart, caiete de lucru CLR, planșă-aritmogrif
Resurse temporale: 50 de minute
Forme de organizare: frontal,  independent
Bibliografie:
- Curriculum Naţional – Programe şcolare pentru clasa II, 2013
- Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă, Manual pentru clasa a II-a, Comunicare în limba română, partea a II-a, Ed. Art, Bucureşti, 2014;
-Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă, Caiet de lucru / Comunicare în limba română, partea a II-a, Ed. Art, Bucureşti, 2015;
- Ilica Anton, Metodica predării limbii române în învăţământul primar, Editura  „Grigore Tabacaru”, Bacău, 1999;


























SCENARIUL DIDACTIC

Nr.
crt.
Secvenţele
lecției / timpul alocat
Ob.
op.

Activitatea cadrului didactic

Activitatea elevilor
Resurse
procedurale
Resurse
materiale
Forma de
organizare
Metode
de evaluare
1

Moment
Organizatoric
1 minut

  Pregătesc materialele necesare în timpul desfăşurării activităţii.
  Asigur o atmosferă adecvată desfăşurarii  activităţii.
Verific cantitativ efectuarea temei.
  Pregătesc materialele necesare pentru activitate.

Manuale și caiete
frontal
Observarea
2.

Captarea atenției
5 minute

Le propun spre dezlegare un Aritmogrif, a cărei soluție este Călin Gruia, autorul textului pe care-l vom studia astăzi.
Elevii rezolvă aritmogriful expus la flipchart, dar și-n fișele primite.


Jocul

Aritmogrif
Flipchart
Fișe


frontal
Aprecieri verbale
3

Anunțarea temei și a obiectivelor operaționale
1 minut


   Elevii vor fi anunțați că vor continua să rezolve diferite sarcini pe textul ,,Un joc nou”, după Călin Gruia.Vor învăța despre Scrierea corectă a cuvintelor care conţin grupul de sunete ua/uă .
Notez pe tablă titlul lecției, al textului support și autorul acestuia.
Elevii își notează  titlul lecției și autorul în caiete.
Explicația
Caietele de clasă
frontal
Observarea
4

Dirijarea învățării

20 minute


O1



O2





O3






O4

O5
Solicit elevilor citirea textului în lanț și apoi în ștafetă.
Voi continua cu adresarea următoarelor întrebări:
-Care este titlul textului?
-Câte alienate are textul?
-Câte alienate introduce dialogul în text?
-În câte fragmente este împărțit textul?
-Despre ce este vorba în acest text?
-Cum se simțea fetița?
-Ce își dorea ea?
-Pe cine a rugat să intre în jocul ei?
-De ce nimeni nu a ajutat-o pe fetiță?
-De unde venea rândunica?
-Ce i-a cerut ea fetiței?
-De ce nu se mai simțea fetița singură?
-Care este învățătura extrasă din text?
-Ce ai sfătui-o tu pe fetiță?

Solicit rezolvarea următoarelor sarcini:
1.Desparte următoarele cuvinte în silabe: ploua/ ploaie/ poveste/ singură/ poposi.

2.Tranformă cuvintele după model:
Nea-neaua
Lalea-
Acadea-
Podea-
Ziua-ziuă
Roua-
Ploua-
Piua-


Le explic elevilor că: Uneori, grupurile de sunete ua și fac parte dintr-o silabă. Totuși există și unele excepții: acuarelă=a-cu-a-re-lă/ manual=ma-nu-al.
Cer elevilor să-și noteze aceste explicații în caiete.
3. Citiți enuțurile:
Acum o oră ploua.
Încă mai plouă.
Pronunțați cuvintele subliniate. Despărțiți în silabe aceste cuvinte. Evidențiați silabele. Pronunțați ultima silabă a fiecărui cuvânt. Prin ce diferă?
Solicit exemple asemănătoare pe care le vom analiza oral.

Elevii citesc, răspund la întrebări și se implică în rezolvarea sarcinilor propuse.

Conversația


Lectura explicativă

















Exercițiul



Explicația
Manuale/
Caiete de clasă


Frontal


Observarea













Aprecieri
 verbale
5


 Atingerea performanței
7 minute


O3







Elevii primesc o fișă în care sunt 4 imagini cu: ploaia, o floare, un ceas și o rândunică.
Sarcina de rezolvat este:
Scrie în caseta de mai jos ce i-au răspuns fetiței: ploaia, ceasul, floarea și rândunica.

Elevii rezolvă sarcinile primite.




Exercițiul








Fișe de lucru







Indepen-
dent





Aprecieri verbale











6
Realizarea retenției și a transferului
5 minute
O6



Solicit rezolvarea la tablă și pe caiete a următoarei sarcini:
Completaţi cu silabe potrivite :
__uă
__uă
__uă
__ua
__ua
__ua
Elevii rezolvă sarcina primită.

Exercițiul

Caietele elevilor
Frontal
Aprecieri verbale
7

Evaluarea
activității
10 min.

O4

O3


Le dau elevilor să scrie după dictare:
     Acum o oră ploua. Nu se vedea nimic pe fereastră.Fetița a luat două cărți de povești  din bibliotecă.

Elevii scriu textul după dictare.

Exercițiul
Caietele de clasă
Indepen-dent
Evaluare
scrisă
8

Încheierea lecției
1 minut


Voi face aprecieri nominale și colective asupra modului de participare la lecție.
Le anunț tema: din caietul de lucru, la pagina 33, rubrica ,,pronunțăm și scriem corect” , ex. 1 și 2 având următoarele cerințe:
1.Transformă enunțurile după modelul dat.
2. Încercuiește doar cuvintele care conțin grupul de sunete ua în aceeași silabă.

Elevii sunt atenți la aprecieri, observații și își notează tema.

Explicația
.
caietele de lucru CLR

frontal
aprecieri verbale






















ANEXA 1
Aritmogrif
            Completaţi corect următorul careu şi veţi descoperi pe verticala A-B numele unui cunoscut autor de poveşti şi povestiri pentru copii.
                                                             A

1.












           2.








3.










4









5










6








7







8









9










10







                                                             B
  1. Povestea cu iepurele şi ogarul care mergeau la iarmaroc: “  …ogarului”
  2. Avea ciuboțele noi…
  3. Vroia să-şi cumpere încălţări…
  4. A doua lună de primăvară este……………
  5. În drum spre iarmaroc s-au oprit să mănânce la……..
  1. A înfulecat toată mâncarea de la han.
  2. Era proprietarul hanului.
  3. Fetița din textul ,,Un joc nou” se simțea………
  4. Prima lună a primăverii este … .
  5. Sunetul ce se pronunță fără sprijinul altui sunet se numește......


Anexa 2
Scrie în caseta de mai jos ce i-au răspuns fetiței: ploaia, ceasul, floarea și rândunica:
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTfuFQY4Q8odlrBbYf6CMsu7-kYnR0nAz0SwCORt-M-Xb_E5NFaV1fBpfkoJA
Swallow On A Tree





........................................................
......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
........................................................
.........................................................
.........................................................
.........................................................
....................................................
.......................................................
.........................................................

.................................................................
..................................................................
................................................................
..................................................................
................................................................
..................................................................
.................................................................
.........................................................
.........................................................
.........................................................
.......................................................
.......................................................
........................................................
.......................................................






Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.