Proiect didactic- litera b, clasa I


Școala Gimnazială Movila Miresii
Data:
Clasa: I-A
Propunător: Vîju Cornelia
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare: Împărăția literelor
Tema lecţiei: Sunetul și litera ,,b” mic de tipar și de mână - Citirea propoziţiilor/ enunţurilor - Scrierea ortografică a cuvintelor
Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare a cunoștințelor

Competenţe specifice
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate

3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
- intuirea unor cuvinte însoţite de imagini

4.1. Scrierea literelor de mână

   Obiective  operaţionale: La sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili:
-cognitive:
O1 – să citească în ritm propriu, corect şi conştient cuvintele şi propozițiile din lecţia “În parc”;
O2 – să scrie corect, în ritm propriu, litere, silabe, cuvinte și propoziții;
O3 – să despartă corect cuvinte în silabe;
O4 – să ordoneze cuvinte date pentru a obţine propoziţii;
O5 – să formuleze întrebări și răspunsuri pe baza textului citit;
O6 – să identifice cuvinte noi înlocuind prima literă din cuvintele date;
- psiho-motorii                
O7- să coloreze imaginile date corespunzător;
- afectiv-atitudinale:
O8 - să manifeste interes pentru conținutul textului și în  scrierea corectă, caligrafică;


Strategia didactică:
Metode şi procedee:
-metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia,explicația,  expunerea, exerciţiul, jocul.
Resurse:
- materiale: abecedar, caietul  de scriere, fişe de evaluare;
- bibliografice:
- Curriculum Naţional – Programe şcolare pentru clasa I, 2003
- Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă, Abecedar, Ed. Aramis, Bucureşti, 2004;
- Ilica Anton, Metodica predării limbii române în învăţământul primar, Editura  „Grigore Tabacaru”, Bacău, 1999;
- umane: elevi  16
- temporale: 50 minute 


Desfăşurarea activităţii

Nr.
Crt
 Ob.
Op.

Etapele lecţiei/timp
Organizarea situaţilor de învăţare

Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Modalităţi de evaluare


Activitatea cadrului didactic

Activitatea elevilor










1.

Momentul organizatoric
1 min
        Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune condiţii a lecţiei cerând elevilor să-şi pregătească cele necesare, să-şi corecteze poziţia în bancă.

   Se pregătesc pentru începerea activităţii – de comunicare în limba română. Au pe băncuțe abecedarele deschise la ultima lecție studiată. ,,Litera b

Cărțile de abecedar
Observarea

2.
O1
Verificarea temei
3 min.

Se verifică tema, cantitativ și calitativ.
Elevii au avut de transcris textul ,,În parc” . În timp ce propunătoarea verifică caietele de teme ale elevilor, aceștia citesc în lanț textul din abecedar.

Elevii citesc lecția în lanț.
Exercițiul
Abecedarele
Aprecieri verbale
3.

Reactualizarea cunoștințelor
3 min.
1- Ce am învățat până în prezent la orele de comunicare?
2- Ce este litera?
3- Când folosim literele?
4- Cu ce litere scriem?
5- De câte tipuri sunt literele de mână?
6.- Când scriem cu literă mare?



7.- Din ce sunt formate propozițiile?
8.- Dar cuvintele?
9.- Silabele din ce sunt formate?

1.am învățat să citim și să scriem literele de mână
2.litera este semnul grafic al sunetului
3.când vrem să scriem silabe, cuvinte, propoziții
4.folosim literele de mână
5. litere mici și litere mari de mână
6. la început de propoziții și atunci când denumim nume de persoane, ape, orașe etc.
7.din cuvinte
8. din silabe
9.din litere
Conversația

Aprecieri verbale


4.

Captarea  atenţiei

2 min.
Prezint elevilor următoarele ghicitori:

1.Când e plin zboară,
Când e gol coboară.
Ghici ce-i?

2.Nu e peşte, nici vapor
Uriaşul mărilor.
Ghici ce-i?


3.Pe masă sau în tavan,
Seara vezi un ghem bălan.
Ghici ce-i?


4.Două roate-n lanţ legate
Duc iute un om în spate.
Ghici ce-i?

Ce observați la aceste cuvinte?
 
   Elevii vor răspunde astfel:

1 balonul
2 balena
3 becul
4 bicicleta


Toate aceste cuvinte încep cu sunetul b.



Jocul

Textul
ghicitorilor

Aprecieri verbale


5.

Anunţarea temei şi a obiectivelor  
1 min
     Anunţ tema lecţiei:
Astăzi vom continua să ne jucăm cu  litera „b” mic de tipar și de mână pentru a putea citi și scrie cuvinte cu această literă.
    Ascultă cu atenţie propunătoarea.
Expunerea

Observarea


6.


O1


O2



O3





O5





O3













O6




O8

Dirijarea activităţii

25 min.





































Se face citirea model, cu o pronunție clară a textului din abecedar, În parc. Elevii citesc textul în lanț, selectiv și model.
Propun elevilor să citească încă o dată ultima propoziție  din abecedar şi cer să facem diverse exerciţii pe marginea acesteia.
Mirabela și Șerban sunt bucuroși.
Elevii  o vor scrie în caiete, iar eu o voi scrie la tablă.
Cer elevilor să numărăm cuvintele propoziției, să recunoască care este primul, al doilea și ultimul cuvânt, iar apoi invit câțiva elevi să despartă în silabe cuvintele din această propoziție.
Formularea de întrebări plecând de la text :
1.Care sunt personajele acestui text?
2.Unde locuiește Șerban?
3.Unde se întâlnesc cei doi?
4.Ce fac în parc cei doi copii?
5.Ce observă Mirabela în iarbă?

Solicit elevilor despartă în silabe următoarele cuvinte ce conțin sunetul ,,b” :
coboară
albastru 
bucurie 
telecabină 
bomboane
Dacă timpul va permite, cer elevilor să alcătuiască propoziții utilizând aceste cuvinte.

Joc didactic:

Scrie în locul literei „p” litera „b”.
 Citeşte cuvintele!
pot ; paie;    pară;
pun ;    pere; parcă;
pat ;        după ; împăiat;

Completează oral propoziţiile:
Pe malul lacului orăcăie o ………….. .
Pe lac înoată …………. graţioase.                                   
-Elevii rezolvă sarcinile conform cerințelor propunătoarei.
- Elevii vor citi în ritm propriu enunțul şi vor lucra pe el. Vor număra cuvintele din propoziția cerută de propunătoare. Elevii despart cuvintele date în silabe şi vor indica numărul acestora sub fiecare cuvânt;
(4-1-2-1-3)



Elevii vor răspunde astfel la întrebări:
1. Personajele sunt: Șerban și Mirabela
2. Șerban locuiește la bloc.
3.Copiii se întâlnesc în parc.
4. Ei plantează un puiet de brad.
5. Mirabela vede o vrabie în iarbă.
Elevii despart astfel:
co-boa-ră/ al-bas-tru/ bu-cu-ri-e/ te-le-ca-bi-nă/ bom-boa-ne;









La jocul didactic, elevii formează cuvintele astfel:
bot/ bun/ bat/ baie/ bere/ bară/ barcă/ dubă/ îmbăiat


Elevii vor completa propozițiile lacunare folosind cuvintele: broască și lebede.








Metoda fonetică analitico-sintetică




Jocul


Conversația



Exerciţiul
































Tablă





Caietele elevilor tip I

































Aprecieri verbale







Observarea






Aprecieri verbale


7.


O4

Asigurarea feed-back-ului

5 min
Elevii primesc următoarea sarcină didactică pe care eu o scriu la tablă, iar ei în caietele de clasă.
Propoziții încurcate:
este, El, meu, bunicul.
un, Mirabela, nume, e.
borcan, Eu, un, am.
Solicit pe rând trei elevi să le scrie la tablă.

Sarcina va fi rezolvată astfel:
El este bunicul meu.
Mirabela e un nume.
Eu am un borcan.
Elevii se vor corecta în caiete, dacă au greșit.


Exercițiul


Caietele de clasă tip I


Autoevaluare


8.
O2

O7

Evaluarea
activității

8 min.
Elevii vor primi o fișă de lucru cu următoarele sarcini:
1.Colorează imaginile şi încercuieşte litera ,,b’’:
2.Denumeşte imaginile şi scrie cuvântul sub ele:
3.Unește câte două silabe pentru a obține cuvinte și scrie-le pe spațiul dat:

Elevii efectuează sarcinile din fișa de evaluare.


Exercițiul
Fișe de evaluare


evaluare în perechi


9.

Încheierea activității

2 min.
   Fac aprecieri individuale şi colective.
   Anunț elevilor: Tema pentru acasă. De alcătuit câte două propoziții utilizând fiecare din următoarele cuvinte:
bloc, brad, iarbă, vrabie, bucuroși


Elevii ascultă aprecierile propunătoarei și își notează tema. 

Explicația

Aprecierea verbală, colectivă şi individuală



Fișă de evaluare

                                                                                                                           
1.Colorează imaginile şi încercuieşte litera ,,b’’:

 






  b r o a s c ă
b o m b o a n ă
    r o b o t
    ş u r u b
 b o r c a n


1.      Denumeşte imaginile şi scrie cuvântul sub ele:
... Pictures Dibujo Para Colorear Ballena Azul Img 18818 Wallpapers
http://ts1.mm.bing.net/th?id=H.4647254277424000&pid=1.9
http://ts1.mm.bing.net/th?id=H.4810613379891460&pid=1.9
http://ts4.mm.bing.net/th?id=H.4716471970956547&pid=1.9

3.Unește câte două silabe pentru a obține cuvinte și scrie-le pe spațiul dat:
ba          toi
bu          bă
bar         let    

 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.