Proiect didactic, „Peisaj de primavară”


Unitatea de învăţământ:
Data: 
Propunător:
Clasa: a II-a
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Educaţie plastică
Unitatea de învăţare: Compoziţia echilibrată a spaţiului plastic
Tema plastică : Punctul ca element de limbaj plastic
Subiectul lecţiei: „Peisaj de primavară”
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi

Obiective de referinţă:
4.2- să compună un spaţiu plastic folosind elementele de limbaj şi amestecurile studiate

Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1- să exemplifice schimbările care au loc în anotimpul primăvara , pe baza propriei experienţe de cunoaştere ;
O2- să realizeze o compoziţie plastică folosind punctul  ca element de limbaj plastic
O3- să evalueze obiectiv lucrările proprii şi pe cele ale colegilor cu ajutorul criteriilor de evaluare stabilite .
Motrice:  
O4- să folosească materialele de lucru corespunzător ;
Afective:
O5-să participe cu plăcere şi interes la activitate în vederea dezvoltării gustului estetic şi a receptivităţii plastice;

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exercitiul , jocul didactic.
Forme de organizare: frontal şi individual
Mijloace didactice: CD”Anotimpurile”- Vivaldi , coli de desen, pensule, acuarele, şerveţele, vase cu apă, diplome;
Resurse temporale : 45 minute
Resurse umane: 16 elevi
Resurse  bibliografice           
-Stan L.,  Stan I, Dorobanţu G., Ghiţă E.,  „Educaţie plastică”-ghid privind proiectarea şi desfăşurarea activităţilor de predare- învăţare- evaluare,
cls. I–IV, Editura Aramis, 2002 
- „ Programa şcolară pentru clasele I şi a II-a, Educaţie plastică, Bucureşti, 2003
 -site: http.didactic.ro                                                                                                 


Demersul didactic


Nr.
crt.
Etapele lecţiei
Ob.
op
Activitatea
propunătoarei

Activitatea
elevilor
Metode şi procedee
Mijloace
didactice
Forma de organizare
Evaluare

1.
Moment
Organizatoric

1 minut


Stabilesc ordinea şi disciplina, verific dacă toţi elevii au tot ce le este necesar pentru buna desfăşurare a activităţii.

Elevii îşi pregătesc materialele: acuarele, pensule, vase cu apă, planşe, şerveţele.
Conversaţia
acuarele, pensule, planşe,
vase cu apă
şerveţele
frontal
Observaţia
sistematică

2.
Captarea atenţiei

5 minute


O1
Port o discuţie cu elevii despre anotimpul în care ne aflăm –primavara- semnele sosirii primăverii , frumuseţea naturii trezite la viaţă , activităţile oamenilor
Voi conduce discuţia spre evidenţierea multitudinii de culori specifice acestui anotimp.
Pornesc cd-player-ul şi îi invit să asculte  melodia ,,Anotimpurile”, a lui Vivaldi. Îi întreb ce le sugerează această muzică, cum ar reda ei într-o pictură imaginile sugerate de muzica, pe care le-am oferit-o  spre ascultare.

Elevii sunt atenţi,  răspund şi menţionează semnele primăverii, explozia de verde şi faptul că au  înflorit minunat, în culori vii, florile de primăvară: liliacul, narcisele, lalelele etc.
Ascultă cu atenţie muzica care se aude în fundal.

Conversaţia

Explicaţia

cd-player cu melodia ,,Anotimpurile” a lui Vivaldi
Frontal
Observaţia
sistematică

3.
Anunţarea temei şi a obiectivelor
operaţionale

1 minut

Anunţ elevii că vor trebui să obţină, în aceasta oră de educaţie plastică, o compoziţie plastică echilibrată, cu subiectul “Peisaj de primăvară
(dau indicaţii metodice specifice temei)
Elevii ascultă cu atenţie şi îşi exprimă încântarea cu privire la subiectul pe care îl vor realiza.
Conversaţia

Explicaţia

Frontal
Observaţia sitematică


4.
Dirijarea învăţării


25 minute


O2


O4





O5
Voi demonstra elevilor modul de utilizare al punctului în compoziţia plastică. Le reamintesc ce este punctul şi cum pot fi punctele : Punctul este urma obţinută prin atingerea instrumentului de scris pe un suport – cretă pe tablă, creion pe foaie etc. Punctele pot fi de diferite mărimi şi forme ( rotundă, triunghiulară, pătrată, romb, steluţă ş.a.) şi culori. După modul în care le grupăm, ele pot sugera ordine/ dezordine, aglomerare/ aerare.
Voi conduce apoi discuţia spre existenţa culorilor în natură , cu exemple pentru fiecare :
- albastru dechis – cerul ;
- galben – soarele ;
- verde – iarba ;
-alb , roz – florile pomilor
-cafeniu – trunchiul copacilor ;
- roşu , galben , albastru – florile de câmp;
Solicit elevilor începerea lucrului, le urez spor la lucru şi îi urmăresc îndeaproape, dând indicaţii individuale şi sugestii, acolo unde este nevoie.



Elevii urmăresc cu atenţie indicaţiile şi demonstraţia propunătoarei.


























Elevii realizează lucrările pe fondul muzical oferit de cântecul despre primăvară: „Anotimpurile” de Vivaldi.



Conversaţia

Explicaţia

Demonstraţia






















Exerciţiul






Acuarele
Pensule
Planşe albe
Vase cu apă
Şerveţele

cd-player-ul cu muzica lui Vivaldi


Frontal


























Individual

Aprecieri verbale





Încurajarea



















Observaţia sistematică



5.
Fixarea cunoştinţelor şi realizarea feed-back-ului

2 minute

1-Ce temă am realizat noi astăzi la ora de educaţie plastică?
2- Ce element de limbaj plastic am folosit?
3-Ce rol a avut acesta în lucrările voastre ?
Elevii vor răspunde astfel:
1-Peisaj de primăvară

2- punctul

3.de a realiza o compoziţie plastică armonioasă, echilibrată


Conversaţia






Frontal


Aprecieri verbale

6.
Evaluarea
activităţii

10 minute



O3
După ce vor termina elevii de pictat,  strâng toate lucrările şi le voi expune la panou, în faţa clasei. Analiza lucrărilor o vom face printr-un joc intitulat:,,La magazin”.
Un elev va fi denumit a fi vânzătorul, iar ceilalţi elevi care vor veni să aleagă lucrările, vor fi consideraţi, pe rând, cumpărători.
Le voi cere elevilor-cumpărători să aleagă o lucrare, apreciind astfel lucrarea după criteriile cunoscute din activităţi anterioare .
· A realizat elementele specifice compoziţiei ?
· A folosit culorile indicate temei?
· A folosit nuanţele culorilor sugerate de primăvară?
· Compoziţia este echilibrată , atrăgătoare , originală ?
La sfârşit voi ,,cumpăra”şi eu un desen, pe care-l voi considera reuşit şi, de asemenea, unul care nu a respectat cerinţele temei.
Elevii-cumpărători vor veni, pe rand, la panou şi vor alege câte un desen, vor argumenta alegerea (privind corectitudinea , aspectul estetic , acuratetea) şi, de asemenea, vor alege şi un desen pe care-l consideră nereuşit şi pe care nu l-ar cumpăra,  argumentându-şi alegerea.
Lucrările selectate vor fi aplaudate.
Toate lucrările elvilor vor primi diplome.
Conversaţia

Expunerea






Explicaţia

Jocul
Lucrările elevilor

Panoul de expunere al lucrărilor




Diplome
Frontal
Aprecieri verbale








Aplauze



Încheierea
activităţii

1 minut

Voi face aprecieri generale asupra modului de lucru al elevilor  şi asupra modului de evaluare a lucrărilor.
Voi încuraja elevii care nu s-au evidenţiat la activitate.
Elevii ascultă cu atenţie.
Conversaţia

frontal
Aprecieri verbale


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.