Proiect didactic, AVAP, clasa pregătitoare


Unitatea de învățământ:
Data:
Clasa: Pregătitoare
Propunător: 
Aria curriculară: Arte şi tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de învățare: Lumea din jurul meu
Subiectul lecției: Veverița jucăușă - tehnici simple de prelucrare a hârtiei
Mijloc de realizare:  Ruperea, mototolirea și lipirea hârtiei
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecției: formare de priceperi şi deprinderi
Discipline integrate: AVAP, CLR, MM, DP

Obiective operaționale:
Cognitive:
O1 -să  denumească materialele de pe măsuțe;
Psiho-motrice:
O2 - să aplice tehnici de lucru adecvate (rupere, mototolire, lipire);
O3  -să realizeze lucrările propuse, în mod original;
O4 - să lipească corect hârtia mototolită în spațiul planșei ;
       O5- să manevreze cu ușurință hârtia şi produsele din hârtie        
Afective:
  O6- să  relaţioneze pozitiv în cadrul grupului pentru finalizarea lucrării
   O7- să aprecieze corect  lucrările colegilor și pe cea a propriei grupe;


COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:

Arte vizuale și lucru manual
            1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/ modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar;
            2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple

Dezvoltare personală
 2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar

Comunicare în limba română
 1.1. Identificarea semnificaţiei  unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare

Muzică și mișcare
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare

           
STRATEGIA DIDACTICĂ
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, instructajul, demonstrația, exercițiul, jocul;
FORME DE ORGANIZARE:  frontal, pe grupe;
RESURSE MATERIALE: fișe cu veverița, poezia Veverița, planșă model, hârtie creponată, foarfece, lipici , computer, fond muzical ;
RESURSE TEMPORALE: 35 minute+15 minute activități în completare
RESURSE UMANE:
Bibliografie:
- Curriculum pentru învăţământul primar, Programa școlară pentru  Arte vizuale și abilități practice, Clasa pregătitoare, București 2013;
-Organizarea interdisciplinară a ofertelor de ȋnvăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici, Suport de curs, 2013;


DEMERSUL DIDACTIC

Nr.
Crt.
Etapele lecției / timp
Ob. Op.
Activitatea propunătoarei
Activitatea
elevilor
Metode și
procedee
Mijloace didactice
Forme
de
 organizare
eev      Evaluare

1.
Moment
organizatoric
2 min.

Asigur un climat propice pentru desfășurarea activității.
Solicit elevilor să intonăm un cântecel de înviorare:
,,Bate vântul frunzele”
Elevii vor avea pe bănci materialele necesare desfășurării lecției de arte vizuale și abilități practice.
Execută mișcările sugerate de cântec.

Jocul


frontal

observarea

2.
Captarea
atenției

3 min.

Spun elevilor că am găsit lângă mascota noastră și o poezie.
Le citesc poezia.
 (anexa 1)
Despre ce este vorba în poezie?
Elevii ascultă cu atenție poezia.



Despre o veveriță.



Expunerea

Textul
poeziei

Frontal
Observarea

3.
Anunțarea temei și a obiectivelor
1 min.

Anunț elevii că vor face un colaj cu tema: Veverița jucăușă.
Elevii ascultă cu atenție.
Explicația

Frontal
observarea

4.
Dirijarea învățării

20 min.

O1







O2







O3


O4

O5

O6
           Elevii sunt împărțiți în 4 grupe (3 de câte 4 elevi și o grupă cu 3 elevi).
Intuirea modelului şi a materialelor
Prezint lucrarea model – Veverița jucăușă
Solicit elevilor sǎ numeascǎ materialele din care e confecţionat modelul;

Demonstrarea şi explicarea modului de lucru
Prezint elevilor etapele de realizare ale lucrǎrii:
  -obţinerea ghemotacelor de hârtie rupte şi mototolite;
 - asamblarea prin lipire;
Verbalizarea etapelor de lucru
Se vor repeta etapele de lucru.
Solicit efectuarea exerciţiilor pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor, iar apoi le urez: spor la lucru.
,,Închid pumnii și-i desfac/ Degetelor fac pe plac: Clap, clap, clap!/ Pocnim din degete/ picură ploaia din ce în ce mai tare.....etc.”
Realizarea lucrǎrilor de cǎtre elevi
Supraveghez modul în care lucreazǎ elevii şi ofer informaţii suplimentare acolo unde este nevoie;
Fac observaţii asupra modului de folosire a instrumentelor de lucru şi a poziţiei corpului, asupra acurateţei lucrării.
Le cer elevilor sǎ lucreze cât mai corect şi estetic, respectând etapele de lucru;
Asigur un climat favorabil lucrului cu ajutorul unei audiţii muzicale.

Elevii numesc materialele primite şi vor intui modul cum vor fi folosite.

  






  Elevii lucrează colaborând între ei.











Demonstrația




Instructajul

Exercițiul

 Hârtie creponată, foarfece, lipici, fișe cu veverița


Planșa model
Pe grupe

Aprecieri verbale

Observarea

5.
Evaluarea
activității

8 min.


O7
       Voi afișa la panou cele 4 lucrări. Le propun să ne jucăm De-a magazinul și fiecare elev vine și alege o lucrare pe care ar cumpăra-o.      Se vor face aprecieri în funcție de corectitudinea realizării lucrării, de acuratețea și încadrarea în timp.

Elevii vin pe rând și aleg lucrarea pe care ar cumpăra-o.
Jocul
Lucrările finale ale elevilor
Frontal
Aprecieri verbale

Medalii

6.

Încheierea
activității

1 min.



Se fac aprecieri individuale şi generale


Elevii ascultă aprecierile cadrului didactic.


Conversația



frontal

Aprecieri verbale
7.
Activitate recreativă

Dau tonul cântecelului despre veverițe.
Distribui elevilor jocuri puzzle.
Elevii cântă cântecul solicitat.
Copiii vor asambla  puzzle cu animale.
jocul
puzzle
independent
Observarea

 




(Anexa 1)
Veverița

Veverița cea isteață
S-a trezit de dimineață
Și-a pornit-o prin pădure
Dupa ghinde și alune.

Iar acum, iat-o, aleargă
Și sare din creangă-n creangă.
Uite-o ici, uite-o colea,
Sprintenă-i ca flacăra!

Anexa 2


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.